Dzikie gęsi

i

Autor: Pixabay Stada dzikich gęsi przelatują nad Polską

Wiadomości

Setki ptaków przelatują nad Polską. Dokąd lecą? Czy to zwiastun wiosny?

2024-01-25 15:09

Stada ptaków przelatują nad Polską. Chodzi o kluczące na niebie dzikie gęsi, których wzmożony ruch można było zaobserwować w ostatnich dniach. Powszechnie przyjęło się, że przelatujące ptaki są oznaką zbliżającej się wiosny. Jednak najczęściej są to skowronki i czajki, a ich aktywność zwiększa się zazwyczaj w drugiej połowie lutego. Co oznaczają stada gęsi w styczniu? Czy są zapowiedzią rychłego końca zimy? Odpowiedź znajdziecie w tym materiale.

Stada dzikich gęsi przelatują nad Polską. Co to oznacza?

Stada dzikich gęsi przelatują nad Polską. w ostatnich dniach zaobserwowano zwiększoną aktywność tych ptaków. Można pomyśleć, że zwiastują one nadchodzącą wiosnę, ale specjaliści mają na ten temat zupełnie inne zdanie. Fenomen latających gęsi w środku stycznia został wyjaśniony w programie „Czysta Polska” na Polsat News.

Według Łukasza Wardeckiego z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którego wypowiedź przytacza portal Interia Zielona, że w naszym kraju może zimować nawet 300 tysięcy dzikich gęsi, w tym gęś białoczelna, gęś tundrowa oraz gęś zbożowa. Wszystkie te gatunki przylatują z Dalekiej Północy. Jak zaznacza, głównymi terenami, gdzie dotychczas zimowały te ptaki były rozlewiska w dolinach rzek znajdujące się pomiędzy Holandią, Belgią, Niemcami a Polską. Wardecki uważa, że ocieplenie klimatu spowodowało, że miejsca, w których gęsi spędzają zimę przesunęły się na wschód Europy, co oznacza, że skracają sobie wędrówkę.

Gęsi zaczęły zimować nawet we wschodniej Polsce. Po raz pierwszy taka sytuacja miała miejsce w styczniu 2023 roku. Wówczas w dolinie Biebrzy zatrzymało się ponad 10 tysięcy tych ptaków. Dlatego też można je coraz częściej zobaczyć przelatujące nad naszym krajem w miesiącach zimowych. Do masowych przelotów dochodzi także w styczniu. Ponadto, jak twierdzi cytowany przez portal ornitolog dr inż. Bartosz Krakowski, migracje są związane ze zmianą zimowiska, do której dochodzi, kiedy załamie się pogoda i spadnie śnieg, a to utrudnia ptakom żerowanie. O wzmożonej aktywności gęsi nie świadczy więc zbliżająca się wiosna, a ocieplenie klimatu. Zmiany te sprawiły też, że polska gęś gęgawa nie migruje w miesiącach zimowych do Hiszpanii. Dlatego częściej możemy ją zobaczyć kluczącą na niebie.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Pielęgniarka z Tarnowa straciła dach nad głową. Trwa zbiórka na remont zniszczonego budynku [ZDJĘCIA]

Jak dobrze pamiętasz stolice polskich województw? Quiz nie dla ignorantów!

Pytanie 1 z 16
Stolica województwa dolnośląskiego to:
Protest przed siedzibą prokuratury krajowej