Tarnów i Nowy Sącz oddzielą się od Małopolski? Mogą stworzyć nowe województwo
O nowym podziale Małopolski zrobiło się głośno na początku ubiegłego roku. Był to jeden z tematów sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, która odbyła się 23 lutego 2023 roku. Debatowano wówczas o obecnej sytuacji, szansach rozwoju oraz współpracy Tarnowa i Nowego Sącza, regionu tarnowskiego i sądeckiego. W panelu dyskusyjnym wzięli udział m.in. Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa, Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza, Krzysztof Głuc, przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza, Ryszard Nejman, dr hab. Rafał Kurczab, prorektor do spraw Nauki i Rozwoju w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Tarnowie oraz dr Łukasz Zaborowski, ekspert w dziedzinie transportu i rozwoju regionalnego z Instytutu Sobieskiego. Ten ostatni w drugiej połowie 2023 roku przedstawił raport „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju”, opublikowany przez Instytut Sobieskiego.
Współpraca Tarnowa i Nowego Sącza, która była przedmiotem dyskusji podczas sesji tarnowskiej Rady Miejskiej, była powiązana z zaproponowanym przez Izbę Przemysłowo-Handlową w Tarnowie podziałem statystycznym województwa małopolskiego. Instytucja zaproponowała, aby regiony: tarnowski, nowosądecki oraz nowotarski były uwzględniane w specjalnym programie pomocowym, dedykowanym Polsce Wschodniej. Rozwiązaniem problemu, którym jest położenie geograficzne tych miast, mogłoby być statystyczne podzielenie województwa małopolskiego, jak miało to miejsce w przypadku województwa mazowieckiego. Szansą dla wskazanych regionów byłoby wydzielenie obszaru metropolitalnego Krakowa, najbogatszego miasta w Małopolsce, oraz reszty województwa, będącej jego biedniejszą częścią. Jednak droga do zrealizowania tej koncepcji jest bardzo daleka i niepewna. Projekt musiałby przygotować Sejmik Województwa Małopolskiego i przedstawić go Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej. Ostateczną decyzję w sprawie statystycznego podziału Małopolski podjęłaby Komisja Europejska nie wcześniej niż w 2027 roku.
Tarnów i Nowy Sącz mogą utworzyć nowe województwo
Oddzielenie się Tarnowa i Nowego Sącza od Małopolski znalazło się również w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego. Ekspert napisał w nim, że w Polsce potrzebne jest „przywrócenie jedności średnich regionów, zwłaszcza miejskich obszarów funkcjonalnych”. Zborowski zaproponował cztery reformy podziału administracyjnego Polski. Jeden z przygotowanych przez niego wariantów zakłada utworzenie województwa sądecko-tarnowskiego ze stolicami w Nowym Sączu i Tarnowie. Wariant II „umiarkowany” propaguje nadanie statusu wojewódzkiego wybranym miastom wyróżniającym się odosobnieniem od większych ośrodków albo historyczną tradycją ośrodka regionalnego.
Województwo składa się ze wschodniej części obecnego małopolskiego, ponadto wchodzą doń Dębica i Mielec z podkarpackiego. Ten odcinek granicy wschodniej uzasadnia nie tylko bliskość geograficzna, ale i zasięg diecezji tarnowskiej. Do zasięgu diecezji nawiązuje też granica województwa na południowym zachodzie. Tu dla zachowania zwartości terytorialnej nowego krakowskiego celowa jest korekta również granic powiatów w okolicach Mszany Dolnej i Szczawnicy. Natomiast na północnym zachodzie Bochnia, ze względu na bliskość ośrodka metropolitalnego, pozostaje w województwie krakowskim. Północną granicę sądecko-tarnowskiego tradycyjnie wyznacza Wisła, co jest dziedzictwem jeszcze z okresu zaborów – czytamy w raporcie „Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju” dra Łukasza Zaborowskiego.
Tarnów może odłączyć się od Małopolski. Gdzie znajdzie się miasto w nowym podziale Polski? [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]