Rondo w Tarnowie

i

Autor: Łukasz Grygiel Radni zdecydują o nazwie dla trzech rond

Ronda: Kaczyńskiego, Mazowieckiego i Dagaramy? Zdecydują o tym radni

2020-04-22 8:26

Trzy ronda w Tarnowie będą mieć nową nazwę. Dyskusja na ten temat prowadzona będzie podczas czwartkowej (23.04) sesji rady miejskiej. Nową nazwę ma mieć też skwer przylegający do Starego Cmentarza.


Największe kontrowersje budzi nowa nazwa zbiegu ulic: Klikowskiej, Elektrycznej, Ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Rondo miałoby nosić nazwę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pomysł złożył klub radnych z Prawa i Sprawiedliwości.

- W związku z przypadającą 10. rocznicą katastrofy lotniczej, w wyniku której poniósł śmierć prezydent wraz małżonką Marią i towarzysząca mu delegacja złożona z przedstawicieli rodzin katyńskich, parlamentarzystów, duchownych, kombatantów - wnosimy o upamiętnienie tragicznie zmarłego prezydenta RP – czytamy w uzasadnieniu radnych PiS.

Nową nazwę: „Rondo Premiera Tadeusza Mazowieckiego” może mieć też skrzyżowanie u zbiegu ulic Elektrycznej i Alei Piaskowej.

- W związku z obchodami 30. lat odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce, która to rocznica przypada właśnie na okres od marca (przyjęcie ustawy o samorządzie gminnym) do maja (pierwsze wolne wybory do rad gmin) proponuję się nadać nazwę rondu w mieście imieniem Premiera Tadeusza Mazowieckiego. To właśnie reforma samorządowa była jednym z niekwestionowanych sukcesów rządu Tadeusza Mazowieckiego. Zmiany zainicjowane w Senacie RP, wdrażane były przez kierowany przez Tadeusza Mazowieckiego gabinet – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Kolejna nazwa skrzyżowania dotyczy zbiegu ul. Jana Pawła II i drogi stanowiącej dojazd do autostrady A4. Rondo ma nosić nazwę Jana Głuszaka Dagaramy.

- To wybitny tarnowski architekt przyszłości, filozof, poeta uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych wizjonerów architektonicznych na świecie. Studiował architekturę na Politechnice Krakowskiej, ale ze względu na stan zdrowia studiów tych nie ukończył. Jeszcze w okresie studiów był laureatem licznych nagród za śmiałe projekty futurologiczne. Obecnie uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców polskiej architektury futurologicznej – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Podczas sesji radni pochylą się też nad propozycją nazwania skweru imieniem Antoniego Sypka. Nieruchomość przynależy do Starego Cmentarza. Wybitny tarnowski historyk był założycielem i wieloletnim prezesem Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. To on zainicjował doroczne kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków tej nekropolii. Zmarł w 13 lutego. Miał 74 lata.

COŚ DOBREGO #9