Twórcy filmu to pasjonaci historii. Jak mówią, produkcja która trafiła do sieci jest osobistym światełkiem pamięci dla wszystkich tych, którzy 14 czerwca 1940 orku zostali deportowali do Auschwitz.
- Pomimo, że nie jesteśmy zawodowymi znawcami tej tematyki zdecydowaliśmy się samodzielnie powiedzieć kila słów do kamery, żeby dać świadectwo tego, że młode pokolenie także pamięta i przeżywa. Szczerze identyfikujemy się z naszą historią i mamy duży szacunek do więźniów, którzy zostali deportowali do Auschwitz i w tych nieludzkich warunkach, potrafili zachować godność - mówi scenarzysta filmu Mateusz Michalski
Polecany artykuł:
Podczas najbliższego weekendu obchodzić będziemy w Tarnowie 80. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Niedzielna część uroczystości rozpocznie się o godz. 9 przemarszem ulicami Tarnowa. Jego uczestnicy przejdą spod Pomnika I Transportu, ulicami Wałową i Krakowską na dworzec kolejowy, gdzie złożą Światła Pamięci pod znajdującym się tam obeliskiem z nazwiskami wszystkich więźniów z pierwszego transportu.
W samo południe, w Amfiteatrze Letnim przy ul. Kopernika rozpocznie się natomiast wydarzenie pod nazwą „Tarnów 14 czerwca 1940-2020”. Będzie ono okazją do spotkania z rodzinami więźniów pierwszego transportu, wysłuchania prelekcji tarnowskich historyków oraz zobaczenia filmów związanych z pierwszym transportem oraz z obozem KL Auschwitz.