Plansze przypominające o 80. rocznicy pierwszego transportu do Auschwitz towarzyszą podróżnym na przystanku Lwowska – Szeroka w Tarnowie.
- Miejsce nie jest przypadkowe. Więźniowie właśnie tedy przechodzili. To punkt niedaleko Łaźni, do której trafili przed wywózką a więzieniem. To jest tragiczna tarnowska historia, o której nie możemy zapomnieć. Można powiedzieć, że 14 czerwca Tarnów wszedł do historii świata. To tutaj 80 lat temu zaczął się ten najciekawszy obóz. To w naszym mieście to wszystko się zaczęło - mówi Ryszard Lis z Komitetu Opieki nad KL Auschwitz w Tarnowie.
Mieszkańcom Tarnowa pomysł się spodobał.
- Nawet z nudów można podejść i poczytać o historii. To przystanek bardzo często uczęszczany, przejeżdża tędy mnóstwo autobusów. Wiedza z II wojny światowej może teraz trafić do jeszcze większej liczby osób. To idealny pomysł – mówią tarnowianie.
Przystanek ozdobiło m.in. sześć archiwalnych zdjęć z wydarzeń z 1940 roku. Zrobili je Niemcy w trakcie przemarszu. Pojawiła się też informacja tekstowa na ten temat. Odsłonięcie przystanku miało miejsce 6 marca w samo południe.