Kapel ludowa z czasów PRL

i

Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Archiwum Zbyszka Siemaszki Wielu artystów nagrywało w czasach PRL piosenki inspirowane rodzimym folklorem

QUIZ

Quiz. Największe przeboje inspirowane folklorem z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz tamte piosenki?

2024-06-11 14:29

Muzyka w czasach PRL miała wiele oblicz. Polska była wtedy państwem zależnym od Związku Sowieckiego, a twarda pięść władz komunistycznych zwalczała wszelkie przejawy niesubordynacji, również te zawarte w tekstach piosenek. Decydenci doprowadzili nawet do tego, że o losach twórczości artystycznej decydował cenzor. Wielu czołowych artystów nagrywało wówczas piosenki podkreślające nasz folklor i tradycje. Nierzadko udawało się w nich przemycić pewne niewygodne dla socjalizmu wartości, jak np. religia katolicka. Przygotowaliśmy dla was quiz z piosenkami inspirowanymi polskim folklorem z okresu PRL. Na wszystkie pytania odpowiedzą tylko prawdziwi pasjonaci!

Przeboje inspirowane polskim folklorem z czasów PRL. Czy potrafisz dokończyć te piosenki? Quiz

Polscy artyści w czasach PRL nagrali wiele piosenek, które nie były do końca takie, jakimi widziało je wszechobecne oko cenzury. Nie stroniono od nawiązywania do religii, która była tłamszona przez władze komunistyczne, a robiono to poprzez rodzimą kulturę, folklor i tradycje, szczególnie te ściśle związane z nadejście wiosny i z budzącą się do życia przyrodą. Wśród specjalizujących się w piosenkach inspirowanych folklorem prym wiedli przede wszystkim: Skaldowie, Trubadurzy, Niebiesko-Czarni, Czesław Niemen czy Maryla Rodowicz. W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej powstały takie przeboje, jak: „Dziewczyna i pejzaż”, „Nad potokiem baby piorą” czy „Gdzie są te łąki”. Swoistym fenomenem są utwory odnoszące się bezpośrednio do Maryi takie, jak: „Dziewczyna, w którą wierzę” śpiewana przez Andrzeja Zauchę i zespół Dżamble czy „Matko, która nas znasz” Stanisława Sojki.

Przygotowaliśmy dla was test wiedzy z 10 pytaniami, dzięki któremu przypomnicie sobie teksty najlepszych polskich przebojów inspirowanych folklorem z czasów PRL. Warto więc przystąpić do QUIZU i sprawdzić swoją wiedzę. Życzymy powodzenia!

Quiz. Największe przeboje inspirowane folklorem z czasów PRL. Jak dobrze pamiętasz tamte piosenki?

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment przeboju „Malowany dym” Skaldów. „Zawróć do nieba z powrotem deszcz, a wtedy przyjdę tam...”

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Tak wyglądało życie codzienne w PRL-u! To prawdziwa podróż w czasie [GALERIA]