Władimir Putin

i

Autor: PAP / EPA / GAVRIIL GRIGOROV SPUTNIK KREMLIN POOL

Putin kończy 70 lat. Jakie tajemnice skrywa współczesny zbrodniarz wojenny?

2022-10-07 10:17

Władimir Putin kończy 70 lat. Prezydent Rosji w związku inwazją na Ukrainę, rozpoczętą 24 lutego 2022 roku, został uznany za zbrodniarza wojennego przez Senat Stanów Zjednoczonych, obecną premier Wielkiej Brytanii Liz Truss, a także polski Sejm. Data urodzenia Putina do dzisiaj wzbudza kontrowersje, podobnie jak jego przeszłość. Zanim stanął na czele Federacji Rosyjskiej był gangsterem oraz funkcjonariuszem służb specjalnych.

Kiedy urodził się Władimir Putin?

Władimir Putin urodził się 7 października 1952 roku w Leningradzie. Jego data urodzenia jest tematem debat podejmowanych przez dziennikarzy i historyków. Oficjalnie przyszedł na świat jako drugie dziecko Władimira Spirydonowicza Putina i Marii Iwanowny z d. Szełomow. Jego starszy brat, Wiktor, zmarł w 1941 roku w wieku zaledwie 2 lat, a za prawdopodobną przyczynę śmierci uznaje się niedożywienie i brak lekarstw. Jednakże mieszkająca obecnie w Gruzji Wiera Putina twierdzi, że to ona jest biologiczną matką rosyjskiego przywódcy, którego urodziła w 1950 roku. Kobieta na początku lat 60. miała oddać go do adopcji, a nowi rodzice zabrali go do Leningradu. W latach 90. w domu Wiery Putiny mieli pojawić się Rosjanie i Gruzini, którzy próbowali ją zastraszyć, aby nie wyjawiła nikomu tej tajemnicy. Kobieta nie zamierzała jednak milczeć. W 1999 roku poinformowała za pośrednictwem telewizji, że Putin jest jej zaginionym synem. Udzieliła również wywiadu polskiej dziennikarce Krystynie Kurczab-Redlich. Natomiast w 2003 roku holenderska reżyserka Ineke Smits poświęciła jej film dokumentalny pt. „Putins mama”.

Putin. Od gangstera do zbrodniarza wojennego

Władimir Putin w 1975 roku wstąpił w szeregi KGB. Funkcjonariuszem służb specjalnych pozostawał do 1990 roku. W latach 1990-1996 pracował w administracji Petersburga, w latach 1996-1998 był urzędnikiem administracji prezydenta Rosji Borysa Jelcyna, po czym został szefem FSB. Od 8 sierpnia 1999 do 7 maja 2000 roku sprawował stanowisko premiera Rosji, a 31 grudnia 1999 roku przejął również obowiązki prezydenta. W 2000 i 2004 roku Rosjanie wybierali go na swojego prezydenta. W 2008 roku został premierem, a w 2012 ponownie zasiadł na prezydenckim fotelu, którego nie opuścił do dzisiaj.

Brytyjski dziennikarz śledczy i pisarz John Sweeney, autor wydanej w tym roku książki „Killer in the Kremlin”, twierdzi, że Putin był w młodości również gangsterem, należącym do osiedlowego gangu.

– Putin sprawuje władzę od ponad 22 lat, a to spowodowało przegnicie wszystkich instytucji w Rosji. Zanim został szpiegiem, był gangsterem. Co robią gangsterzy? Pilnują, by nie było nowych ludzi poza tymi, z którymi dorastali. W Rosji nie ma żadnych instytucji, które mogłyby zastąpić ten gangsterski system – powiedział cytowany przez PAP John Sweeney.

Putin. Ostateczne oderwanie Rosji od Zachodu

Już w pierwszych latach rządów Putin pokazał, że jego prezydentura będzie mieć charakter postradziecki. Warto przypomnieć, że w 2005 roku powiedział on, że największą katastrofą geopolityczną XX wieku był rozpad ZSRR. Początkowo zapewniał, że nie interesuje go odbudowa dawnej komunistycznej Rosji. Jego słowa szybko zostały zweryfikowane. W 2008 roku Rosja zaatakowała Gruzję, będącą jej postradzieckim sąsiadem. Jednakże za początek odchodzenia Putina od Zachodu uważa się „pomarańczową rewolucję”, która rozpoczęła się w Ukrainie w 2004 roku. Rosyjski opozycjonista Władimir Miłow, przywoływany przez PAP, uważa, że Putin paranoicznie obawiał się, że państwa zachodnie chcą osłabić jego pozycję poprzez ingerencję na obszarze dawnego ZSRR.

W marcu 2014 roku zaczęło się ostateczne odrywanie Federacji Rosyjskiej od Zachodu. Aneksja Krymu wywołała wśród Rosjan euforię i odbiła się wzrostem poparcia dla Putina. Miało to niewątpliwie związek, co podkreślali historycy i analitycy, z tęsknotą za Związkiem Radzieckim.

– II wojna światowa dla putinowskiej Rosji pełni rolę czegoś w rodzaju mitu założycielskiego. Ten mit jest całkowicie binarny, czarno-biały. Związek Sowiecki może być w tym micie tylko ofiarą lub zwycięzcą, nie ma miejsca na żadne odcienie szarości. W tej mitologii nie mieści się, że Związek Sowiecki czy Armia Czerwona robiły coś, co byłoby niewłaściwe, moralnie wątpliwe – powiedział cytowany przez PAP brytyjski historyk Roger Moorhouse.

Definitywnym zerwaniem Putina z Zachodem była agresja wojsk rosyjskich na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Putin nie ukrywa, że jego celem jest odbudowanie dawnej potęgi Federacji Rosyjskiej, sięgającej czasów Związku Radzieckiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz o autach PRL-u. Co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 17
Nazwa "Polonez" została wybrana...
Express Biedrzyckiej - Pacek: "Władimir Putin nie może sobie pozwolić na przegraną, bo to będzie jego koniec" [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]