Polecany artykuł:
Gości trzeba będzie na powrót przyzwyczaić do odwiedzin. Tego zdania są muzealnicy. Po przerwie spowodowanej pandemią znowu można odwiedzać placówki, ale tłumów nie ma. Muzealnicy liczą, że goście skorzystają z możliwości i znów zechcą zaglądać do oddziałów w mieście i regionie. Zdają sobie jednak sprawę z tego, że wiele osób przywykło do wygody oglądania eksponatów i lekcji historycznych we własnym fotelu za pośrednictwem sieci.
- Nie oszukujmy się. Ten czas zamknięcia wyrządził muzeom ogromną szkodę. Nie mówię tylko o stratach finansowych, bo nie mogliśmy przyjmować gości i straciliśmy wpływy z biletów. Przede wszystkim zwiedzający odwykli od przychodzenia do naszych obiektów. Wielu wybiera wygodną kanapę, zamiast spacerowania po salach wystawowych. To oczywiste, że ten żywy kontakt naszym zdaniem jest lepszy, nie da się go zastąpić, jednak mamy świadomość, że trzeba będzie włożyć dużo pracy, żeby nasze filie znowu zaczęły żyć – przyznaje Kazimierz Kurczab, szef Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Na zwiedzających czekają filie muzealne przy tarnowskim Rynku, Muzeum Etnograficzne, Galeria Panorama, Zamek w Dębnie, Zalipie, Dwór w Dołędze, Dom Wincentego Witosa i Koryznówka. Zwiedzać można od poniedziałku do piątku z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Od marca oddziały będą działać również w weekendy. Tymczasem Muzeum Okręgowe w Tarnowie niebawem poszerzy swoją ofertę o kolejną placówkę. Dobiegają końca prace przy Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci.
- Mamy za sobą już wszystkie prace budowlane, trwa wyposażanie wnętrz i przygotowanie ekspozycji. To jeszcze potrwa około dwóch, trzech miesięcy, ale z otwarciem chcemy poczekać na moment, w którym pandemia zelżeje i pozwoli na zorganizowanie uroczystości z udziałem osób zaangażowanych w powstanie tego oddziału – dodaje dyrektor Kurczab.
Oddział mieści się u zbiegu ulic Mościckiego i Szkotnik w Tarnowie. Ma być naszpikowany szeregiem rozwiązań multimedialnych, by zachęcić przede wszystkim najmłodszych zwiedzających. Będzie można tam poznawać historię ruchu oporu w Tarnowie i oglądać pamiątki z okresu II wojny światowej. Przygotowano specjalnie zabezpieczony magazyn broni, jest też niewielka sala kinowa, w której pokazywane będą filmy dokumentalne.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]