ptasia grypa

i

Autor: Pixabay Zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ptasia grypa rozprzestrzenia się w Małopolsce. Służby weterynaryjne zapowiadają zaostrzenie kontroli

2023-06-15 9:34

Ptasia grypa w Małopolsce. Służby weterynaryjne zapowiadają zaostrzenie kontroli przestrzegania zasad przez hodowców drobiu w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ptasiej grypy w powiecie tarnowskim. W kwietniu bieżącego roku w miejscowości Zawada padło ponad 6 tysięcy mew śmieszek, a w pierwszej połowie czerwca zakażenie stwierdzono u martwego bociana białego w Biskupicach Radłowskich. Kilka dni później z tego samego gniazda wyciągnięto dwa padłe młode bociany.

Ptasia grypa w Małopolsce. Służby weterynaryjne zapowiadają kontrole

Służby weterynaryjne zapowiadają zaostrzenie kontroli przestrzegania zasad, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa ptasiej grypy w powiecie tarnowskim, a także na terenie całego województwa małopolskiego. Ma to związek z ujawnionymi w ostatnich miesiącach ogniskami ptasiej grypy.

Przypomnijmy, że w drugiej połowie czerwca w Biskupicach Radłowskich, miejscowości położonej w powiecie tarnowskim, w gminie Radłów, wyciągnięto z gniazda dwa młode martwe bociany. Przed tygodniem zlokalizowano na tamtym obszarze ognisko wyjątkowo groźnej ptasiej grypy, której nosicielem był dziki ptak z gatunku bocian biały pochodzący z tego samego gniazda. Natomiast w kwietniu badania laboratoryjne potwierdziły wystąpienie ptasiej grypy u dzikich ptaków z gatunku mewa śmieszka w Zabawie, miejscowości położonej również w gminie Radłów. Wówczas było to drugie ognisko wykryte na terenie województwa od początku bieżącego roku.

Wirus zaczął się rozprzestrzeniać, a do tej pory ogniska ptasiej grypy stwierdzono też w krakowskim Pogórzu, Brzegach, Wieńcu w gminie Gdów oraz w Drogini pod Myślenicami.

Ptasia grypa w Małopolsce. Hodowcy drobiu muszą zachować środki bezpieczeństwa

Wirus ptasiej grypy, który rozprzestrzenia się w Małopolsce, jak informuje w rozmowie z Radiem Kraków Agnieszka Drebot, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Tarnowie, jest znacznie groźniejszy niż poprzednie.

– Niebezpieczne jest to, że ten typ wirusa – według informacji, jakie uzyskaliśmy z instytutu w Puławach – troszkę inaczej się zachowuje niż poprzednie wirusy. Bardzo trudno zaobserwować zmniejszone pobieranie karmy, natomiast od razu występują masowe padnięcia. W związku z tym trudno zauważyć moment, w którym zaczyna się choroba, a przez to łatwiej roznieść wirusa w inne miejsca – podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Agnieszka Drebot.

Do środków bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia ptasiej grypy należą przede wszystkim: pozostawienie ptaków w zamknięciu, zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dzikimi zwierzętami, karmienie i pojenie drobiu w budynkach gospodarczych, stosowanie odzieży i obuwia ochronnego, przestrzeganie zasad higieny czy instalacja mat dezynfekujących w wejściach i wyjściach z budynków. Ponadto hodowca, który zauważy u drobiu objawy kliniczne świadczące o zakażeniu wirusem ptasiej grypy, powinien o nich niezwłocznie poinformować odpowiednie służby. Za nieprzestrzeganie zakazów hodowcy drobiu mogą zostać ukarani mandatem w wysokości do 500 złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Ognisko ptasiej grypy w Biskupicach Radłowskich. Strażacy wyciągnęli z gniazda martwego bociana [GALERIA]

Quiz. Tak bawiono się kiedyś na prywatkach! Pamiętasz największe hity z imprez w PRL?
Pytanie 1 z 10
Jerzy Połomski w piosence „Cała sala śpiewa z nami” z płyty „Daj!” z 1968 roku śpiewa: „Siedział pan, smętny pan, Taki, co to...”:
"Ani jednej więcej!" w Krakowie 14.06.2023. Tłum ludzi solidaryzował się ze zmarłą Dorotą