Nagrali wyjątkową płytę. Mowa o krążku zatytułowanym „Spotkanie”, który stworzyli wspólnie uczniowie i wychowawcy Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach. Aleksander, Dominika, Maja, Kasia, Janek, Michał i Sebastian – to młodzi artyści tworzący zespół o nazwie UNIKALNI, którzy zaśpiewali wzruszające teksty. Napisała je dla nich pedagog Ośrodka, Ewa Czerwińska – Biś.
Polecany artykuł:
- Każda piosenka to jest historia, która przydarzyła się w naszej społeczności, w naszej rodzinie. To co widzę, słyszę w rozmowach, przelałam na papier, a że gram też na gitarze, to wzięłam instrument i zaczęłam sobie układać do tego melodie. Szybko jednak zadałam sobie pytanie, dlaczego mamy się ograniczać tylko do gitary i pianina? Dlaczego te dzieci nie mają mieć czegoś profesjonalnego? Na mojej drodze stanęli ludzie, którzy powiedzieli: fajna muzyka, fajnie się tego słucha. Kiedy szłam z gitarą do dzieci, oni czuli, że to jest o nich, bardzo się otwierali, chcieli to śpiewać – mówi Ewa Czerwińska – Biś.
Chęć współpracy przy tworzeniu płyty zadeklarowali muzycy zespołu JEDNO – Karol Gut i Michał Smajdor – producenci muzyczni.
- Praca była fenomenalna. Bardzo dobrze współpracowało się nam z Ewą, która była otwarta na nasze pomysły. Powstały aranżacje koncertowe, które później ewoluowały. Ewa od początku przekonywała, że zależy jej na profesjonalnym brzmieniu, żeby ta płyta nie brzmiała, jak płyta osób z niepełnosprawnościami. Chcieliśmy, żeby to był pop, który może polecieć w ESCE! (śmiech). Mamy za sobą wiele miesięcy współpracy, podczas których myśmy się bardzo polubili. Było to dla mnie niesamowite doświadczenie, patrzeć, jaką oni mają miłość do muzyki, jaką mają w sobie radość. I to słychać! Oni przyjeżdżali do studia ogromnie zdeterminowani. Pytaliśmy: Jesteście zmęczeni? Nie, jeszcze damy radę, nagrywamy! Na koncertach widać, jak bardzo oni są dumni, z tego, co zrobili – zauważa Karol Gut, producent muzyczny z Tarnowa.
Jacek Frankowski, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dwudniakach zauważa, że muzyka i praca nad płytą, mają niezwykłą moc terapeutyczną dla wychowanków. Ale śpiewane przez młodych artystów słowa z ogromną mocą oddziałują na widzów, którzy często nie mogą opanować wzruszenia i płaczą podczas koncertów.
- W ostatniej piosence na płycie jest taki tekst: „Stoję na scenie, wyśpiewuję całą siebie. Serce radośnie bije, za teraz, za to, że żyję. Pokochaj mnie taką – inna nie będę”. Dla mnie jest to fantastyczny przekaz pro-life, wyśpiewany przez naszych wychowanków – przekonuje dyrektor Jacek Frankowski.
Polecany artykuł:
W nagraniu płyty zatytułowanej „SPOTKANIE” wzięło udział siedmioro wychowanków, ale sukces projektu sprawił, że kolejni uczniowie chcą się zaangażować w przedsięwzięcie. Dlatego wychowawcy planują, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży płyty przeznaczą na przygotowanie teledysków do piosenek. W tych produkcjach ma wziąć udział zdecydowanie większa liczba wychowanków Ośrodka. A cała rozmowa z twórcami projektu w naszym PODCAŚCIE – posłuchaj.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]