Sesja Rady Miejskiej

i

Autor: Radio ESKA

„Prezydent powinien podjąć męską decyzję i zrezygnować”. Przewodniczący PiS obwinia Romana Ciepielę o fatalną kondycję finansową Tarnowa

2022-11-24 10:44

Podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej powrócił temat podniesienia w Tarnowie podatku od nieruchomości do stawek maksymalnych. Jednak jego żywotność okazała się bardzo krótka. Radni, za sprawą głosów klubu Prawa i Sprawiedliwości, nie zdecydowali się na włączenie tego punktu do porządku obrad. Natomiast przed rozpoczęciem sesji odbyła się konferencja prasowa radnych PiS.

Przewodniczący PiS obwinia prezydenta Tarnowa o fatalną kondycję finansową miasta

Przypomnijmy, że lansowany przez prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę projekt przewidywał podniesienie podatku od nieruchomości do stawek maksymalnych, wynikających z obwieszczenia Ministra Finansów dotyczącego górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2023 rok. Zakładał on m.in. podniesienie stawki dla budynków mieszkalnych z 0,65 zł do 1,00 zł za mkw. oraz podniesienie stawki dla budynków związanych z działalnością gospodarczą z 22,50 zł do 28,78 zł za mkw. Proponowany wzrost stawek mógłby przyczynić się do zwiększenia dochodów budżetowych z tytułu podatku od nieruchomości w 2023 roku o około 20,3 miliona złotych w skali roku. Jednakże Rada Miejska nie włączyła projektu do porządku obrad.

Przed rozpoczęciem sesji Rady Miejskiej odbyła się konferencja prasowa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący Mirosław Biedroń podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że radni PiS są przeciwni proponowanym przez prezydenta Tarnowa podwyżkom podatku od nieruchomości, zwracając uwagę, że ich skala jest rekordowa, a ponad 20 milionów złotych, które zmniejszyłyby deficyt w miejskim budżecie, zostałyby wyciągnięte z kieszeni tarnowian, na co nie może być zgody. Zdaniem radnego Roman Ciepiela nie jest dobrym gospodarzem, ponieważ nie potrafił zaoszczędzić pieniędzy na trudniejsze czasy, a podejmowane przez niego działania spowodowały, że budżet się nie bilansuje. W związku z tym próba naprawiania kondycji finansowej miasta poprzez sięganie do kieszeni tarnowian jest niedopuszczalna.

– Prezydent Roman Ciepiela powinien podjąć męską decyzję i zdecydować o rezygnacji, a przynajmniej o zmniejszeniu liczby wiceprezydentów do jednego. Jeśli trzeba szukać oszczędności, to proszę to robić również w tym zakresie, i w ten sposób przynajmniej częściowo załatać dziurę w budżecie miasta – mówi Mirosław Biedroń, przewodniczący klubu radnych PiS.

Przypomnijmy, że w projekcie budżetu Tarnowa na 2023 rok po stronie dochodów zapisano 843 389 670 złotych. Natomiast wydatki oszacowano na kwotę 950 804 728 złotych, w tym wydatki bieżące w wysokości 782 950 000 złotych. Deficyt budżetowy wyniesie w przyszłym roku ponad 107 milionów złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz film "Psy"? Sprawdź się w naszym quizie!

Pytanie 1 z 8
Jakie miasta pełniły rolę plenerów podczas produkcji filmu?
Czesław Michniewicz po meczu Meksyk-Polska