Aplikacja została stworzona z myślą o czworonogach, które tracą dom. Właściciele często oddają je do schroniska lub porzucają w przypadkowych miejscach. Często tłumaczą, że zachowanie pupila ich zaskoczyło; że pies jest za głośny, za bardzo ruchliwy lub za dużo je. Twórcy apki chcieli zmniejszyć skale tego zjawiska.
- Włączając aplikacje użytkownik odpowiada na 24 pytania. To forma ankiety. Do każdego z pytań przewidzieliśmy trzy odpowiedzi. Dotyczą one cech charakteru zwierzęcia, średniej długości życia, wysokości, czy też wagi. Użytkowi może wysłać również zdjęcia oczekiwanych przez siebie psów w celu dopasowania nie tylko rasy, ale również wyglądu – tłumaczy Dominik Płachta, uczeń Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Tarnowie.
Aplikacja przetwarzając otrzymane dane wysyła użytkownikowi listę ras pasujących do danej osoby. Znajdą się tam również zdjęcia oraz opis usposobienia psa. Aplikacja potrafi przewidzieć ponad 300 ras psów z całego świata.
- Przy tego typu aplikacjach wyłania się jeden problem. Może się okazać, że nigdy nie znajdziemy pupila, który idealne będzie pasował naszych oczekiwań. Aplikacja wciąż jest w fazie rozwoju. Aktualnie szacuje, że ma 70% skuteczności – dodaje Dominik Płachta.
Aplikacja jest obecnie testowana, ale jest szansa na to, że niebawem będzie ogólnodostępna w sieci. W planach jest stworzenie również modelu, który obsługiwałby konkretne schronisko. Potencjalny właściciel mógłby wyszukiwać pupila z konkretnego miejsca. Uczniowie za stworzenie programu dostali wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie Intel AI4Youth.