Jeszcze nie jest idealnie, ale wyniki badań mogą już cieszyć. W ciągu ostatnich 20 lat poziom zanieczyszczenia powietrza w Tarnowie znacząco się obniżył. Właśnie od tylu lat tarnowski magistrat realizuje systematycznie akcję wymiany starych kotłów na nowoczesne i bardziej ekologiczne, które emitują do atmosfery mniej zanieczyszczeń. Rośnie świadomość mieszkańców w zakresie ochrony powietrza, a wraz z tym zainteresowanie dotacjami, które oferuje urząd. Rekordowy pod tym względem był ubiegły, 2020 rok. Udało się wówczas wymienić blisko pół tysiąca tak zwanych „kopciuchów”.
- Mieszkańcy coraz częściej zwracają uwagę, na to czym palą sami i czym palą sąsiedzi. Tolerancja na spalanie odpadów zdecydowanie spadła, chociaż wciąż jeszcze zdarzają się przypadki, kiedy ktoś nieświaomie używa do rozpałki na przykład lakierowanego drewna ze starych okiennic. Co do spalania plastiku czy gumy na szczęście już utrwaliła się wiedza, że nie wolno ich wrzucać do pieca. Ale cały czas potrzebna jest edukacja. My to robimy w przedszkolach i szkołach, żeby uczyć kolejne pokolenie troski o jakość powietrza – mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim Urzędzie Miasta.
Obecnie tarnowski magistrat oferuje mieszkańcom dofinansowanie w wysokości do 5 tysięcy złotych na wymianę pieca. Średnio taka inwestycja pochłania około 10 tysięcy, można więc ubiegać się o zwrot połowy poniesionych kosztów. Wszelkich informacji na ten temat udziela ekodoradca. Tę funkcję w magistracie pełni Anna Ponikiewska. Jak przekonuje, cała procedura nie jest skomplikowana. Urzędnicy pomagają w wypełnieniu formularza wniosku, a na zwrot pieniędzy czeka się około 30 dni. W przypadku dofinansowania z miasta nie ma konieczności przeprowadzania wcześniej audytu energooszczędności budynku. Nie ma też znaczenia wysokość dochodu wnioskodawcy.
Można również starać się o dofinansowanie z rządowego programu „Czyste Powietrze”. Urząd Miasta uruchomił właśnie punkt konsultacyjno – informacyjny dla mieszkańców, w którym można się dowiedzieć, jak otrzymać dofinansowanie do różnych proekologicznych działań, na przykład do zmiany ogrzewania. Pod numerem tel. 14 68 82 866, czynnym w godzinach pracy urzędu, można się dowiedzieć, kto i w jaki sposób może skorzystać z dofinansowania.
Badania jakości powietrza w Tarnowie wykazują, że obecnie dotrzymywane są wszystkie dopuszczalne normy zanieczyszczeń, poza benzoalfapirenem. To groźny związek, który może powodować choroby nowotworowe. Jego poziom to sygnał, że nadal konieczne są działania zmierzające do ochrony powietrza w mieście. Średnioroczne normy zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi PM 10 oraz PM 2,5 są w Tarnowie dotrzymywane, przekraczane jest natomiast stężenie dobowe. Utrzymuje się ono na poziomie około 50, zamiast dopuszczalnych 35 dni w ciągu roku. Mimo tego, wśród 66 polskich miast na prawach powiatu, Tarnów zajął 31. miejsce w ekologicznym raporcie i rankingu Europolis „Zielone miasta”. Pod względem dbałości o powietrze, miasto znalazło się w czołówce i zajęło 5. miejsce.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]