Spotkanie, na którym omawiano szczegóły dotyczące powołania Aglomeracji Tarnowskiej zorganizowano w tarnowskiej Sali Lustrzanej w środę – 23 czerwca. Uczestniczyli w nim wójtowie, burmistrzowie, starosta tarnowski i prezydent Tarnowa. Podczas dyskusji podnoszono zastrzeżenia dotyczące zapisów związanych z powoływaniem i odwoływaniem członków zarządu przyszłej organizacji. Wątpliwości budził zapisany w statucie wymóg jednomyślności, konieczny do wprowadzania jakichkolwiek zmian.
- Mamy tutaj kilkanaście gmin z powiatu tarnowskiego z wiodącą rolą Tarnowa i oczywiście wątpliwości będą się pojawiały, zwłaszcza na poziomie samorządowym, gdzie mamy dużo projektów i pomysłów do realizacji. Zastrzeżenia dotyczyły jednomyślności przy zmianach dotyczących liczby członków zarządu albo powoływania i odwoływania dyrektora administracyjnego ZIT-u. Niemniej statut został podpisany i będziemy procedować dalsze kwestie związane z konkretnymi osobami na konkretne stanowiska – mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.
Zdaniem Grzegorza Kozioła, wójta Gminy Tarnów, w związku z zastrzeżeniami samorządowców sytuacja przypomina nieco „małżeństwo z rozsądku”, jednak ważniejsze są wspólne i skuteczne działania na rzecz pozyskania dla regionu znaczącego wsparcia finansowego. Akces powiatu tarnowskiego do Stowarzyszenia zgłosił starosta tarnowski i wniosek ten został zaakceptowany. Roman Łucarz również nie kryje zawodu w kwestii ustaleń związanych z wyborem członków zarządu, jednak podkreśla kluczową rolę porozumienia w kwestii dotrzymania terminów koniecznych do ubiegania się o dofinansowanie w nowej perspektywie budżetowej. Z kolei prezydent Tarnowa, który ma przewodniczyć Aglomeracji Tarnowskiej cieszy się z osiągniętego porozumienia i uważa, że to kolejna szansa na rozwój całego subregionu.
- Doszliśmy do porozumienia i podaliśmy sobie ręce. 5 lipca podpisujemy akt założycielski, rejestrujemy stowarzyszenie i zaczynamy pracę. Jest zawarty kompromis: ja odstąpiłem od forsowania wariantu sądeckiego, inni uznali, że prezydent Tarnowa winien być liderem tego stowarzyszenia. Sama rejestracja jest ważna, żeby wystąpić do marszałka o przyznanie środków na opracowanie strategii. Ta strategia dopiero będzie ważnym dokumentem, przy którym będziemy szukać kompromisu merytorycznego, czyli jakie projekty, jakie programy realizować wspólnie za unijne pieniądze, które nie są małe. To 18 procent całego Regionalnego Programu Operacyjnego do podziału na sześć takich związków miejskich. Tarnów jest jednym z większych, mam nadzieję, że już niedługo rozpocznie się poważna praca nad programami – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.
W sumie w skład stowarzyszenia wejdą: Tarnów, Powiat Tarnowski, Dąbrowa Tarnowska, Ciężkowice, Radłów, Ryglice, Tuchów, Zakliczyn, Żabno, gmina Tarnów, a także Skrzyszów, Gromnik, Pleśna, Lisia Góra, Wietrzychowice, Wierzchosławice, Szerzyny oraz Rzepiennik Strzyżewski. Podpisanie aktu założycielskiego Aglomeracji Tarnowskiej ma nastąpić 5 lipca. Wówczas zostaną podpisane niezbędne do rejestracji dokumenty oraz ukonstytuuje się zarząd stowarzyszenia i komisja rewizyjna. Priorytety w planowanej strategii Aglomeracji Tarnowskiej dotyczą m.in. bezpieczeństwa cyfrowego, ochrony przed zmianami klimatu, przygotowania kadr dla nowoczesnej gospodarki, kultury i nauki, rozwoju infrastruktury dla turystyki, a także wsparcia ochrony zdrowia.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]