Pożar noc

i

Autor: fernandisco/Pixabay/cc0

Ponad 70 pożarów. Kiepski bilans sezonu grzewczego w regionie tarnowskim [AUDIO]

2021-01-20 16:20

Płoną kamienice i domy jednorodzinne. Powodem zimowych pożarów często są zapalone sadze w kominach. Ich nagromadzenie to wynik braku kontroli i regularnego czyszczenia. Muszą o tym pamiętać zarówno właściciele pieców na paliwa stałe, jak i ogrzewający gazem. Brak dowodu kontroli to często problem z uzyskaniem odszkodowania w przypadku nieszczęścia. Sprawdź, jakie terminy Cię obowiązują!

Trwający właśnie sezon grzewczy zaczął się 1 października 2020 roku. Od tego momentu do dziś strażacy z Tarnowa interweniowali już ponad 70 razy w przypadku pożaru. W wielu powodem pojawienia się ognia były sadze w kominie. Osad gromadzi się w wyniku spalania. I nic w tym złego, jeżeli właściciel obiektu pamięta o regularnych kontrolach i czyszczeniu przewodów. W przeciwnym razie światło komina zdecydowanie się zwęża, a nagromadzona maź w pewnym momencie może ulec zapaleniu i wywołać pożar, nie tylko komina, ale całego domu.

Pomnik, który grzeje! Tablica Jana Głuszaka Dagaramy w Tarnowie

- Temperatura takiej palącej się sadzy sięga tysiąca stopni. To na tyle dużo, by zniszczeniu uległ komin. Ogień może się też rozprzestrzenić i objąć cały budynek. Właściciel w takiej sytuacji musi się liczyć z ogromnymi kosztami napraw. Dlatego warto pamiętać o kontrolach i czyszczeniu przewodów, żeby zapobiegać tego typu zdarzeniom – przypomina Paweł Mazurek z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: O pożarach sadzy mówi Paweł Mazurek z Komendy PSP w Tarnowie

Częstotliwość kontroli regulują przepisy prawa budowlanego. Sprawdzeniu podlegają wszystkie przewody kominowe: dymowe, spalinowe i wentylacyjne. Kontrola kominiarska powinna się odbywać raz w roku. Przy opalaniu paliwem stałym należy czyścić przewody cztery razy w roku, paliwem ciekłym – dwa razy do roku, zaś czyszczenie przewodów wentylacyjnych musi odbywać się co najmniej raz na rok.

Mieszkańcy bloków nie muszą pamiętać o wzywaniu kominiarza, zadba o to spółdzielnia albo wspólnota lokatorska. Natomiast właściciele domów jednorodzinnych powinni ten obowiązek wpisać w kalendarz i pilnować terminów. Strażacy przypominają, że kontroli najlepiej dokonywać jesienią, zanim sezon grzewczy ruszy na dobre. Jeśli jednak zapomnieliśmy o tym, to w każdym momencie taka kontrola ma sens. Wszystko po to, by zadbać o bezpieczeństwo domowników i dobytku. Kominiarz powinien nam też zostawić poświadczenie wykonanej pracy.

Za niedopilnowanie obowiązku kontroli i czyszczenia kominów i przewodów wentylacyjnych można otrzymać grzywnę do 500 złotych. Jednak w przypadku pożaru straty mogą być znacznie wyższe. To nie tylko szkody wywołane przez ogień, ale również możliwy problem z odzyskaniem ubezpieczenia. Firma ubezpieczeniowa może bowiem odmówić wypłaty pieniędzy, jeżeli nie potrafimy udowodnić, że kominy i przewody były systematycznie sprawdzane i czyszczone.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy sporty ekstremalne są dla kobiet?