Nakrętki serce

i

Autor: Justyna Świderska

Lubimy pomagać! Zamiast do kosza, nakrętki trafiają do pojemników-serc [WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-01-20 13:55

Wyrastają jak grzyby po deszczu. Wzorem innych miast, także w Tarnowie i miejscowościach naszego regionu pojawiły się metalowe, duże serca. Nie mają jednak zdobić, ale przysłużyć się najbardziej potrzebującym. To pojemniki, do których można wrzucać plastikowe nakrętki po napojach. Serca spotkały się z dobrym przyjęciem i są szybko napełniane przez mieszkańców.

To sposób na recykling. Zamiast do kosza albo worka na odpady, kolorowe, plastikowe nakrętki niosą pomoc. Wrzucane do metalowych pojemników w kształcie serc są następnie sprzedawane a uzyskane w ten sposób pieniądze przekazywane na szczytne cele. To wsparcie między innymi dla niepełnosprawnych dzieci albo osób upośledzonych umysłowo. Mieszkańcom w nawyk weszło już gromadzenie nakrętek, które można przy okazji spaceru wrzucić do takiego pojemnika. Szczególną radość mają najmłodsi, którzy z zapałem przesypują zgromadzone w domu zapasy. W ten sposób rozwiązany został też kłopot, co zrobić z nakrętkami, których żal się pozbywać.

Serce na nakrętki stanęło w Tuchowie

W Tarnowie metalowe serce stanęło na placu Kazimierza Wielkiego. Pojemnik z materiałów recyklingowych wykonali podczas zajęć warsztatowych wychowankowie tarnowskiego Zakładu Poprawczego. Pieniądze ze sprzedaży gromadzonych tu nakrętek są przeznaczane na wsparcie tarnowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dotychczas udało się zgromadzić ponad 50 kilogramów plastikowych nakrętek z napojów. Ale zbiórka trwa nadal. Cały czas można dorzucać własne zapasy nakrętek, które niosą pomoc.

Podobny pojemnik jesienią ubiegłego roku stanął w pobliżu Domu Kultury w Tuchowie. Serce w krótkim czasie zyskało przychylność mieszkańców i zapełniło się po brzegi. Tu konstrukcja ustawiona przez miejscowych strażaków ochotników służy wsparciu leczenia i rehabilitacji małego Leonka, który o powrót do zdrowia walczy od urodzenia. Łącznie w tym pojemniku uzbierano już ponad pół tony nakrętek. Do skupu przekazano dokładnie 611 kilogramów kolorowego plastiku. Nakrętki wrzucają mieszkańcy, ale zdarzają się również przekazane przez firmy i instytucje, gromadzone w zakładach pracy.

Od niedawna w podobną zbiórkę angażują się również mieszkańcy podtarnowskich Szczepanowic. Metalowe serce stanęło w pobliżu lokalnego sklepiku, tuż przy drodze powiatowej. Łatwy dojazd i często uczęszczane miejsce sprawiły, że również to serce szybko wypełniło się nakrętkami. Tu dochód ze sprzedanych nakrętek przeznaczany jest na finansowe wsparcie leczenia i rehabilitacji małej Zuzi. Od momentu zainstalowania metalowego serca trzeba było je opróżniać już trzykrotnie.

A jeżeli masz zdjęcia albo film z sercem w Twojej okolicy – czekamy! Również jeżeli Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia albo chcesz poinformować o trudnej sytuacji. Piszcie do nas na: [email protected]

Sonda
Co sądzisz na temat robienia zapasów w obliczu zagrożenia koronawirusem?