Do Punktu Opieki nad Osobami Nietrzeźwymi w ubiegłym roku trafiali głównie bezdomni. Byli dowożeni przez policję i straż miejską. Wielu z nich do budynku przy ul. Tuchowskiej 21 trafiało wprost z SOR-u.
- Jeżeli 67 procent stanowią osoby bezdomne, to kto stanowi resztę? Tutaj mamy przegląd bardzo różnych sytuacji życiowych. I trudnych i czasami też zabawnych. Ktoś po prostu wracał z imprezy, która była mocno zakrapiana alkoholem, nie był w stanie dojść do domu, usiadł na ławce i akurat nadjechała policja. To służby podejmują indywidualną decyzję o tym, co z daną osobą należy zrobić. Czy zawieźć na SOR, czy do nas, czy może na policyjną izbę zatrzymań – mówi Rafał Urbaś z Tarnowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej.
Średni koszt pobytu osoby nietrzeźwej w placówce wynosi 200 złotych. Finansuje to miasto. W sumie w ubiegłym roku na ten cel przeznaczono blisko 900 tysięcy złotych. Na co przeznaczona jest tak spora suma?
- Gwarantujemy pełną opiekę medyczną. Na miejscu dyżuruje ratownik medyczny i lekarz. Monitorują oni stan zdrowia i co jakiś czas badają osobę nietrzeźwą. Sale są monitorowane. Nietrzeźwi mają dostęp do wody i bazy ubrań, z których można skorzystać. W placówce zatrudniony jest socjoterapeuta, psycholog i prawnik. Otaczamy także opieką bliskich, którzy borykają się z problemem alkoholowym – dodaje Rafał Urbaś.
W 2020 roku do punktu przy ulicy Tuchowskiej trafiło dokładnie 2173 osób, z czego 1458 to bezdomni. W 2019 roku nietrzeźwych było blisko 2300.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!