Seniorzy

i

Autor: sabinevanerp/Pixabay/cc0 Trwa nabór wolontariuszy i seniorów do projektu

Pomóż przerwać SAMOTNOŚĆ. Trwa NABÓR wolontariuszy i seniorów do projektu

2022-10-18 7:00

Jest dla zdrowia tak samo groźna jak szereg poważnych chorób. Samotność zabija, a doskwiera bardzo wielu osobom, zwłaszcza w podeszłym wieku. Aby zaradzić temu zjawisku Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich organizuje w Tarnowie, wzorem innych miast w Polsce, wolontariat. Cały czas trwa nabór chętnych do pracy i seniorów, którzy potrzebują wsparcia.

Samotność to stan, w którym człowiek czuje się izolowany społecznie. Dotyka osób, które straciły bliskich, ale również tych, którzy mają rodziny, jednak kontakt z bliskimi z różnych powodów jest okazjonalny. Brak bliskiej relacji z drugim człowiekiem skutecznie zaburza poczucie bezpieczeństwa, więzi i poczucie sensu życia, a stąd już tylko krok do poważnej depresji. Aby temu zapobiegać Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich realizuje projekt pod hasłem OBECNOŚĆ. To wolontariat, w którym chętni deklarują systematyczne odwiedziny u osób samotnych i pomagają im wyjść z poczucia osamotnienia.

POSŁUCHAJ: o wolontariacie dla samotnych mówi Paulina Augustyniak ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich

- Stowarzyszenie od kilkunastu lat działa z powodzeniem w Warszawie, od dwóch lat działamy także w Krakowie, teraz, od wiosny, próbujemy rozruszać projekt również w Tarnowie. Na razie mamy tu kilkanaście osób pod opieką wolontariuszy, ale potrzeby są większe. Cały czas trwa nabór chętnych. Wystarczy mieć wolne dwie godziny tygodniowo, które można przeznaczyć na spotkanie z podopiecznym. Dla samotnej osoby te spotkania są jak święto, czekają na te chwile i rozmowy. Mamy piękny przykład pani z depresją, która pod wpływem spotkań przełamała swoje lęki i zaczęła z wolontariuszką wychodzić z domu na spacery, do teatru. To niesamowite i bardzo satysfakcjonujące – przyznaje Paulina Augustyniak, koordynator Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich.

Nożownik zaatakował w szpitalu

W charakterze wolontariuszy mogą się zgłaszać osoby w różnym wieku. Mogą to być studenci, ale także osoby dojrzałe. W Krakowie najstarsza wolontariuszka ma 82 lata, to przykład, że wiek nie stanowi bariery. Decyzję trzeba jednak podjąć rozważnie, bo to odpowiedzialność na dłużej. Często zdarza się tak, że senior staje się członkiem rodziny wolontariusza i na odwrót. Chętni mogą się zgłaszać przez stronę internetową malibracia.org.pl. Tam znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także formularze, które krok po kroku poprowadzą przez proces rejestracji wolontariusza.

Równocześnie do projektu cały czas mogą się zgłaszać seniorzy. Wystarczy, że osoba ma ukończone 60 lat i czuje się osamotniona. Mogą to być również osoby, które mają rodziny, jednak te kontakty z bliskimi nie są wystarczające dla ich dobrego samopoczucia. Seniorzy potrzebujący wsparcia i towarzystwa wolontariusza mogą się zgłaszać telefonicznie pod numerem 574-984-934.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Czy dobrze pamiętasz słodycze z lat 80. i 90.?

Pytanie 1 z 10
Pierwsze chrupki kukurydziane o smaku czekoladowym nazywały się: