Na sygnale

Pierwszy kierowca z Tarnowa stracił samochód za jazdę pod wpływem alkoholu. Konfiskata nastąpiła zaledwie dwie godziny po wejściu w życie nowych przepisów

2024-03-17 15:36

14 marca 2024 roku weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Zaledwie dwie godziny po wdrożeniu nowych przepisów z autem pożegnał się 42-letni mieszkaniec Tarnowa, który w nocy z środy na czwartek (13/14 marca) o godzinie 2:00 został zatrzymany przez policjantów tarnowskiej drogówki. Mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu.

Pierwsza konfiskata samochodu w Tarnowie. Pijany 42-latek przywiózł do szpitala swoje 3-letnie dziecko

Policjanci z tarnowskiej drogówki zatrzymali 42-letniego kierowcę osobowego nissana, który w nocy z środy na czwartek (13/14 marca) około godziny 2:00 przywiózł do Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie swoje 3-letnie dziecko. Wcześniej mundurowi otrzymali zgłoszenie o mężczyźnie wykonującym pod placówką manewry, wskutek których doszło do uszkodzenia słupka. Zawiadamiający podejrzewał, że szofer może być pod wpływem alkoholu.

Funkcjonariusze po przybyciu na miejsce poddali kierującego badaniu na trzeźwość. Potwierdziły się przypuszczenia, że wsiadł za kółko w stanie nietrzeźwości. 42-latek miał w organizmie ponad 2,5 promila alkoholu. Mundurowi postanowili skorzystać z obowiązujących od dwóch godzin przepisów i dokonali konfiskaty jego samochodu. Pojazd został odprowadzony na policyjny parking.

— Do zatrzymania 42-letniego kierowcy nissana doszło dokładnie o godzinie 2:01, czyli zaledwie dwie godziny po wejściu w życie nowych przepisów. Dlatego też nastąpiła konfiskata samochodu, który został zabezpieczony na policyjnym parkingu. Obecnie prowadzimy postępowanie, a dalsze decyzje w tej sprawie będzie podejmował tarnowski sąd — informuje asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Mieszkańcowi Tarnowa za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, minimum 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz wysoka grzywna. Jej wysokość może wynieść równowartość skonfiskowanego samochodu. Pojazd wyceniono na 15 tysięcy złotych.

Konfiskata samochodu. Kiedy policja może odebrać pojazd kierowcy pod wpływem alkoholu?

14 marca br. weszły w życie przepisy dotyczące konfiskaty pojazdu za między innymi kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Konfiskacie będzie podlegał pojazd stanowiący własność kierującego w przypadku popełnienia następujących przestępstw w ruchu lądowym:

1. Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 k.k.), w przypadku gdy zawartość alkoholu będzie wynosić co najmniej 1,5 promila we krwi (0,75 mg/l).2. Sprowadzenia katastrofy (art. 173§1 lub 2 k.k.), sprowadzenia katastrofy z następstwem w postaci śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób (art. 173§ 3 lub 4 k.k.), sprowadzenia bezpośrednio niebezpieczeństwa katastrofy (art. 174 k.k.) lub wypadku komunikacyjnego (art. 177 § 1 k.k.), albo wypadku komunikacyjnego z następstwem w postaci śmierci osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu (art. 177 § 2 k.k.):

  • znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
  • w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy
  • w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.

3. W przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.4. W przypadku gdy sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz. Jak dobrze pamiętasz serię „Rambo”? Te filmy to klasyki kina akcji!

Pytanie 1 z 15
Kto jest autorem powieści, na podstawie której powstał scenariusz filmu „Rambo: Pierwsza Krew”?
Nie żyje 25-letnia Białorusinka. Lizę pochowali na Cmentarzu Północnym