W I Plebiscycie na Najpiękniejszą Gminę Małopolski 2020 wybierano najpiękniejszą gminę miejską, miejsko-wiejską i wiejską. Ciężkowice zwyciężyły w kategorii gmin miejsko-wiejskich. Oddano na nie ponad 6 tysięcy głosów. Ich popularność nie słabnie od lat. Ogromnym zainteresowaniem turystów cieszy się przede wszystkim Rezerwat Skamieniałe Miasto. Nie brakuje też chętnych do zwiedzania Muzeum Przyrodniczego. Do grona ciężkowickich atrakcji ma też dołączyć Park Zdrojowy, który będzie wykorzystywał lecznicze walory wody do hydroterapii. Na 4. miejscu w tej kategorii znalazły się Ryglice, a na 7. - Zakliczyn.
Wśród gmin wiejskich z powiatu tarnowskiego najwyżej, bo na 4 pozycji, uplasował się Borzęcin, z wynikiem 5 497 głosów.
- To duże wyróżnienie dla gminy – mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina. –Dziękuję wszystkim tym, którzy oddali na nas swój głos. Plebiscyt jest dobrą okazją do promocji niewątpliwych walorów Borzęcina i okolic. Nasze tereny znakomicie nadają się do jazdy na rowerze, zarówno dla sympatyków kolarstwa szosowego, jak i całych rodzin preferujących łatwe i bezpieczne trasy. Swoje miejsce znajdą tu także sympatycy sportów biegowych i nordic walking. Występujące w gminie akweny pożwirowe tworzą ofertę dla miłośników wędkowania i rekreacji nad wodą – dodaje.
Na 10. miejscu w kategorii gmin wiejskich znalazł się Gromnik, a na 13. - Skrzyszów. Z kolei wśród gmin miejskich zwyciężyło Bukowno, a Tarnów uplasował się na 8 miejscu. Udział i wysokie miejsca w rankingu mają pomóc w promocji małopolskich miejscowości. To szczególnie ważne w czasie, kiedy branża turystyczna dotkliwie odczuwa skutki epidemii koronawirusa.
Konieczna izolacja społeczna na długie tygodnie zamknęła nas w domach i zmieniła wakacyjne plany Polaków. Wielu z nich urlopy, zamiast na zagranicznych plażach, wyjątkowo spędzi w tym roku w kraju. Chcą to wykorzystać właściciele małych pensjonatów i ośrodków agroturystycznych w powiecie tarnowskim.
Właściciele pensjonatów upatrują szansę w tym, że epidemia ogranicza możliwości swobodnego przemieszczania się. Klienci, którzy dotychczas zachwycali się zagranicznymi wyjazdami all inclusive, będą szukać krajowej alternatywy. Wiele osób na powrót zaczęło doceniać sielskie krajobrazy i zalety czystego, wiejskiego powietrza. Właśnie ten trend chcą wykorzystać właściciele punktów agroturystycznych i pensjonatów.
- Nasza gmina zachwyca wspaniałym krajobrazem i czystym powietrzem. Nie mamy żadnych zakładów przemysłowych, są natomiast ścieżki rowerowe, którymi można zwiedzać malowniczą okolicę – mówi Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic. - Stawiamy na turystykę rodzinną. Goście będą tu mogli odpocząć, aktywnie spędzić czas i dobrze zjeść. Zadbają o to koła gospodyń wiejskich, których u nas nie brakuje – dodaje.
Zalety gminy Ryglice mają promować wydane niedawno foldery reklamowe. Ukazują atrakcje turystyczne, przysmaki regionalnej kuchni i ofertę noclegową. Na turystów spragnionych kontaktu z naturą czeka tu ponad 270 miejsc noclegowych.