Bon wakacyjny należy się dzieciom, których rodzice pobierają 500 plus lub odpowiednik takiego świadczenia za granicą. Na każde dziecko rodzic otrzyma 500 złotych, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego – 1000 złotych. Z bonów będzie można skorzystać już pod koniec lipca. Można nimi opłacić pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym.
- Co istotne, nie trzeba składać żadnych wniosków o przyznanie bonu. Prawo do niego będzie ustalane przez Polską Organizację Turystyczną (POT) na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. POT będzie wyjaśniała sprawy związane z prawem do bonu i z uprawnieniami podmiotów turystycznych. POT opublikuje także na stronie internetowej listę przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego, za których usługi można płacić bonem – tłumaczy Anna Szaniawska, rzeczniczka małopolskiego ZUS.
Aktywowanie bonu będzie możliwe tylko za pomocą Platformy Usług Elektronicznych w ZUS-ie. Można to zrobić w dowolnym momencie, na przykład na kilka dni przed planowanym wyjazdem, po wpisaniu danych kontaktowych, takich jak adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Osoby, które mają dziecko z niepełnosprawnością aby otrzymać dodatkowe 500 zł, będą musiały na PUE ZUS złożyć oświadczenie, które jest podstawą ich przyznania. Jeśli ktoś nie ma konta na PUE, może je zarejestrować m.in. przy pomocy profilu zaufanego i bankowości internetowej.
Jak płacić bonem?
Płatności bonem będą załatwiane w oparciu o komunikację SMS. Chcąc zapłacić za usługę turystyczną trzeba będzie pokazać specjalny numer bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany SMS. Bony będą ważne do końca marca 2022 roku. Nie można ich wymienić na gotówkę.