szpital

i

Autor: Jadwiga Kozioł

Oddziału Chorób Wewnętrznych i Nefrologii z Ośrodkiem Dializ już otwarty po remoncie!

2022-02-15 8:36

Wprawdzie liczba łóżek na oddziale zmniejszyła się do 29, ale na chorych z niewydolnością nerek czekają dwuosobowe sale i każda z łazienką. Co ważne dla chorych, zamontowano nowoczesne urządzenie do filtrowania wody z dezynfekcja termiczną w Ośrodku Dializ. Poprawi ono jakość leczenia pacjentów. Nie będą też już konieczne przerwy techniczne.

Oddział Chorób Wewnętrznych i Nefrologii wraz z Ośrodkiem Dializ przeszły pierwszy generalny remont od czasu powstania oddziału, czyli od 1993 roku. Ośrodek Dializ został wyposażony w nowoczesne urządzenie do filtracji wody. Dla pacjentów oznacza to to przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Urządzenie umożliwia również dezynfekcję termiczną, dzięki czemu nie będzie już konieczne zużywanie środków chemicznych i wprowadzanie przerw technicznych z powodu dezynfekcji. To przede wszystkim warunki godne hospitalizacji i aktualnych standardów, mówi nefrolog Stanisława Zabawa – Hołyś. Oddział wewnętrzny leczy rocznie ponad 1300 pacjentów. Na remont oddziału marszałek województwa małopolskiego przekazał 2 miliony 100 tysięcy złotych. Szpital dołożył 800 tysięcy. Z Ośrodka Dializ korzysta rocznie 240 pacjentów, którym wykonywanych jest 12 tysięcy dializ.

- Ciężko było nam wygospodarować pieniądze na remont pomieszczeń, które nie były od początku istnienia szpitala wyremontowane, a także na urządzenie do uzdatniania wody. Wymienione zostały wszystkie instalacje, założona została klimatyzacja, sale są dwuosobowe, każda z łazienką. Ten pobyt w lepszym komforcie też jest ważny dla pacjenta, by szybciej wracał do zdrowia - mówi Anna Czech, dyrektor Szpitala św. Łukasza w Tarnowie.

- Urządzenie do filtracji wody daje większe bezpieczeństwo naszym dializowanym, posiada nowoczesny filtr, który umożliwia dezynfekcję termiczną samego urządzenia, jak również linii dystrybucyjnej wody stacji dializ, w związku z czym możemy zrezygnować z użycia środków chemicznych, które do tej pory były używane w dezynfekcji chemicznej. Dzięki również dezynfekcji termicznej możemy sobie pozwolić na brak przerw technicznych, które wcześniej niestety były przy dezynfekcji chemicznej. Możemy świadczyć usługi dializowania dla pacjentów przyjmowanych w trybie ostrym, w stanach zagrożenia życia przez cały czas, możemy taki zabieg wykonać dzięki temu urządzeniu już w każdej chwili. Jest to bardzo ważne, bo stacja pracuje całodobowo i zabezpieczamy zabiegi dla pacjentów hospitalizowanych nie tylko w naszym szpitalu. Dla pacjenta to oznacza przede wszystkim większe bezpieczeństwo mikrobiologiczne, większy standard opieki. Zyskali chorzy zupełnie nowe warunki przebywania tutaj. Stacja dializ jest dla nich drugim domem, spędzają tutaj prawie połowę dnia – mówi Stanisława Zabawa – Hołyś, nefrolog w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie.

QUIZ: Miłość i walentynki w PRL-u
Pytanie 1 z 10
Najczęstszy prezent walentynkowy w PRL:

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"