Żurowa hala sportowa

i

Autor: OSP Żurowa

Co było przyczyną katastrofy budowlanej w Żurowej?

2022-02-14 7:55

Gdyby deskowanie było prawidłowo wykonane, do katastrofy budowlanej podczas budowania hali sportowej by nie doszło. To wnioski końcowe postępowania wyjaśniającego, które zakończył właśnie Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Tarnowie.

W rok po zawaleniu się stropu hali sportowej w powiecie tarnowskim Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Tarnowie właśnie zakończył formalnie postępowanie wyjaśniające ws. ustalenia przyczyn i okoliczności tej katastrofy. Podczas wylewania stropu konstrukcja zawaliła się pod ciężarem betonu. Robotnicy spadli z wysokości ok. 10 metrów. 7 pracowników zostało rannych. 1 osoba zmarła. Jak powiedział radiu Eska, Mariusz Przęczek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Tarnowie, do katastrofy by nie doszło, gdyby szalunki były wykonane poprawnie. Jak tłumaczy inspektor, deskowanie zostało wykonane na dwóch poziomach, aby uzyskać wymaganą wysokość, bo stalowe stemple były za krótkie. Deskowanie było niedostosowane do wysokości, na jakiej był betonowany strop. Przy wysokości 6,5 metra użyto stempli stalowych, które nie mają takiej wysokości. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Tarnowie. Nikomu dotąd nie przedstawiono zarzutów, śledczy czekają na opinie biegłych. Mają być do końca marca.

- Stalowe stemple były za krótkie, dlatego też to deskowanie zostało wykonane w dwóch poziomach, czyli jakby jedno deskowanie na drugim. Gdyby deskowanie było prawidłowo wykonane, do katastrofy budowlanej by nie doszło. Za przyczynę katastrofy należy więc uznać zastosowanie deskowania niedostosowanego do wysokości, na jakiej był betonowany strop nad salą gimnastyczną. Deskowanie posiadało wysokość ok. 6,5 metra, przy takiej wysokości producent zaleca już stosowanie wież podporowych. Tutaj były wykorzystane stemple stalowe, które nie posiadają takiej wysokości – mówi Mariusz Przęczek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Tarnowie.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

QUIZ: Miłość i walentynki w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Najczęstszy prezent walentynkowy w PRL:
Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie