Odbudowa zamku na Górze Świętego Marcina w Tarnowie. Powstaje cyfrowa rekonstrukcja

2023-05-05 13:00

W piątek, 12 maja 2023 roku, o godzinie 17:00 w Multimedialnym Centrum Artystycznym w Tarnowie odbędzie się spotkanie z drem Tomaszem Ratajczykiem, który opowie o perspektywach dla ruin średniowiecznego zamku na Górze Świętego Marcina. Natomiast po wykładzie Michał Szumlański przedstawi projekt cyfrowej rekonstrukcji zabytkowego obiektu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

zamek Tarnów

i

Autor: Archiwum serwisu

Jak odbudować zamek na Górze Świętego Marcina w Tarnowie?

Zamek na Górze Świętego Marcina został zbudowany w okresie średniowiecza, w latach 1328–1331, przez kasztelana krakowskiego Spicymira herbu Leliwa na wzgórzu podzielonym rowem na dwie części w odległości blisko dwóch kilometrów od lokowanego w 1330 roku miasta Tarnowa. Na początku XVI wieku, w latach 1519–1527, z inicjatywy hetmana Jana Amora Tarnowskiego zamek został przebudowany w duchu odrodzenia, a w 1603 roku książę Janusz Ostrogski rozbudował gmach. Przed 1675 rokiem odnowiono budowlę i nakryto ją nowym dachem. Jednak na początku XVIII stulecia zamek został opuszczony, a w 1747 roku książę Janusz Aleksander Sanguszko pozwolił tarnowskim bernardynkom na rozebranie murów, z których wyciągnięte cegły wykorzystano później podczas budowy kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Od tamtego czasu dziedzictwo Spicymira zaczęło zaczęło popadać w ruinę. Do czasów nowożytnych na Górze Świętego Marcina przetrwały zaledwie szczątki średniowiecznej konstrukcji.

W związku z niepodważalną wartością historyczną zamku, zarówno dla Tarnowa, jak i dziedzictwa kulturowego naszego kraju, od kilkudziesięciu lat pojawiają się koncepcje odnoszące się do zagospodarowania terenu na Górze Świętego Marcina. Jedna z nich będzie tematem spotkania z drem Tomaszem Ratajczykiem z Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prodziekanem Wydziału Nauk o Sztuce. Przedstawi on możliwości, szansach i zagrożeniach związanych z ruinami średniowiecznego zamku. Po wykładzie Michał Szumlański, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, zaprezentuje cyfrową rekonstrukcję zamku, będącą próbą wirtualnego spojrzenia na to, jak to miejsce wyglądało w XVI wieku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Daria od hitu Paranoia walczy o miejsce w finale programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo!