zamek Tarnów

i

Autor: Radio ESKA

Wydarzenia

Odbudowa zamku na Górze Świętego Marcina w Tarnowie. Powstaje cyfrowa rekonstrukcja

2023-05-05 13:00

W piątek, 12 maja 2023 roku, o godzinie 17:00 w Multimedialnym Centrum Artystycznym w Tarnowie odbędzie się spotkanie z drem Tomaszem Ratajczykiem, który opowie o perspektywach dla ruin średniowiecznego zamku na Górze Świętego Marcina. Natomiast po wykładzie Michał Szumlański przedstawi projekt cyfrowej rekonstrukcji zabytkowego obiektu. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Jak odbudować zamek na Górze Świętego Marcina w Tarnowie?

Zamek na Górze Świętego Marcina został zbudowany w okresie średniowiecza, w latach 1328–1331, przez kasztelana krakowskiego Spicymira herbu Leliwa na wzgórzu podzielonym rowem na dwie części w odległości blisko dwóch kilometrów od lokowanego w 1330 roku miasta Tarnowa. Na początku XVI wieku, w latach 1519–1527, z inicjatywy hetmana Jana Amora Tarnowskiego zamek został przebudowany w duchu odrodzenia, a w 1603 roku książę Janusz Ostrogski rozbudował gmach. Przed 1675 rokiem odnowiono budowlę i nakryto ją nowym dachem. Jednak na początku XVIII stulecia zamek został opuszczony, a w 1747 roku książę Janusz Aleksander Sanguszko pozwolił tarnowskim bernardynkom na rozebranie murów, z których wyciągnięte cegły wykorzystano później podczas budowy kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Od tamtego czasu dziedzictwo Spicymira zaczęło zaczęło popadać w ruinę. Do czasów nowożytnych na Górze Świętego Marcina przetrwały zaledwie szczątki średniowiecznej konstrukcji.

W związku z niepodważalną wartością historyczną zamku, zarówno dla Tarnowa, jak i dziedzictwa kulturowego naszego kraju, od kilkudziesięciu lat pojawiają się koncepcje odnoszące się do zagospodarowania terenu na Górze Świętego Marcina. Jedna z nich będzie tematem spotkania z drem Tomaszem Ratajczykiem z Zakładu Historii Sztuki Średniowiecznej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prodziekanem Wydziału Nauk o Sztuce. Przedstawi on możliwości, szansach i zagrożeniach związanych z ruinami średniowiecznego zamku. Po wykładzie Michał Szumlański, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, zaprezentuje cyfrową rekonstrukcję zamku, będącą próbą wirtualnego spojrzenia na to, jak to miejsce wyglądało w XVI wieku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Daria od hitu Paranoia walczy o miejsce w finale programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo!