Pacjenci poradni specjalistycznych kontakt z lekarzami będą mieli tylko przez telefon. Dotyczyć to będzie zarówno wypisania recept czy kontynuacji zwolnienia lekarskiego. Wykaz numerów jest dostępny na stronie internetowej placówki.
Na miejscu po poradę będą mogli przyjść jedynie świeżo wypisani pacjenci na kontrole po zabiegach operacyjnych, czy pobycie w SOR-ze oraz pacjenci ze schorzeniami onkologicznymi. Wszystkie porady planowe (w tym pierwszorazowe) w poradniach specjalistycznych zostają wstrzymane do odwołania. Po odwołaniu zagrożenia pacjenci zostaną poinformowani o nowych terminach przyjęć w poszczególnych poradniach.
Podobne zasady obowiązywać mają w Szpitalu Specjalistycznym im. E. Szczeklika w Tarnowie. W obu placówkach nadal wykonywane będą zaplanowane badania diagnostyczne: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz inne badania diagnostyczne dla pacjentów w leczeniu i diagnostyce onkologicznej.
Działalność wstrzyma także Punkt Pobrań Laboratorium "Starego Szpitala". Chodzi o zminimalizowanie przepływu osób w placówkach do niezbędnego minimum. Tylko tak można zapewnić bezpieczeństwo hospitalizowanym pacjentom i personelowi medycznemu.
Tymczasem do małopolskich szpitali, w których funkcjonują oddziały zakaźne, trafi prawie 7,5 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa. Środki te zostaną wykorzystane do działań związanych z zapobieganiem i zwalczaniem koronawirusa. Dofinansowanie otrzymało 10 szpitali. Zostanie ono przeznaczone na zakup m.in. środków do intensywnej terapii (ponad 4 mln zł), środków do ochrony osobistej (1,3 mln zł) czy dezynfekcji (ok. 1,5 mln zł).