Zagroda Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

i

Autor: DentArt, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons Zagroda Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

Wiadomości

Nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce. Powstał szlak historyczny śladami Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

2024-01-13 14:57

W Wierzchosławicach powstał szlak historyczny „Śladami Wincentego Witosa – Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic”. Nową atrakcję turystyczną utworzono z inicjatywy Muzeum Wincentego Witosa oraz Gminnego Centrum Kultury. Na trasie upamiętniającej trzykrotnego premiera naszego kraju znalazły się: Stary Dom Witosów, Zagroda, Młyn, Dom Ludowy, Kaplica grobowa oraz Uniwersytet Ludowy.

Szlak historyczny „Śladami Wincentego Witosa – Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic”

W Wierzchosławicach, położonej nieopodal Tarnowa rodzinnej wsi Wincentego Witosa, polityka, działacza ruchu ludowego i trzykrotnego premiera Polski, powstała nowa atrakcja turystyczna. Jest nią szlak historyczny „Śladami Wincentego Witosa – Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic”. Oficjalne otwarcie trasy miało miejsce 11 listopada 2023 roku podczas Gminnego Dnia Niepodległości. Dokonali go Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic, oraz Marek Steindel, prawnuk Wincentego Witosa.

Szlak historyczny powstał z inicjatywy Muzeum Wincentego Witosa oraz Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Znajdują się na nim: Stary Dom Witosów, Zagroda Wincentego Witosa, Młyn, Dom Ludowy, Kaplica grobowa rodziny Witosów oraz Uniwersytet Ludowy, będący obecnie siedzibą Centrum Kultury Wsi Polskiej.

Wierzchosławice. Wieś, w której urodził się Wincenty Witos [GALERIA]

Kim był Wincenty Witos?

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 roku we wsi Wierzchosławice. Był rolnikiem, działaczem ruchu ludowego, politykiem oraz trzykrotnym premierem Polski. Jego rząd został obalony w wyniku przewrotu majowego. W 1930 roku został aresztowany przez władze sanacyjne, a następnie osadzony w twierdzy brzeskiej. Działacza ruchu ludowego oskarżono w 1932 roku w procesie brzeskim o przygotowywanie zamachu stanu i skazano na 1,5 roku więzienia. Witos po procesie udał się na emigrację do Czechosłowacji. Zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie. Został pochowany na cmentarzu w Wierzchosławicach.

W maju 2023 roku, dzięki staraniom Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sąd Najwyższy w czasie rozprawy kasacyjnej uniewinnił Wincentego Witosa i 9 innych ówczesnych polityków PSL i PPS, skazanych w procesie brzeskim.

Wincenty Witos od 2020 roku jest Honorowym Obywatelem Gminy Wierzchosławice, a od 2023 roku Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa. W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin trzykrotnego premiera Polski. Z tej okazji Senat ustanowił rok 2024 Rokiem Wincentego Witosa.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Jak dobrze pamiętasz piosenki Wojciecha Młynarskiego? Te teksty w PRL znał każdy!

Pytanie 1 z 10
Dokończ fragment piosenki „Nowa jElita”. „I tak myślę sobie kończąc ten kuplecik, że ten lekarz będzie eksperymentował, i jak dobrze się postara, to choroba będzie stara...”
Express Biedrzyckiej - Arkadiusz MYRCHA