Zbudowana przez bobry tama zagrażała mieszkańcom powiatu bocheńskiego
Strażacy z OSP w Łapanowie podjęli interwencję w związku z tamą zbudowaną przez bobry na jednym z cieków wodnych w powiecie bocheńskim. Budowla doprowadziła bowiem do wzrostu poziomu wody, co stało się bezpośrednim zagrożeniem dla miejscowych mieszkańców. Strażacy przeprowadzili czynności mające na celu utworzenie przepływu wody. Podczas podjętych działań musieli zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić żeremia bobrów, które są objęte w naszym kraju częściową ochroną gatunkową. W interwencji wzięli również udział funkcjonariusze policji.
Dlaczego bobry budują tamy?
Bóbr europejski jest największym ziemnowodnym gryzoniem występującym w Polsce. Szacuje się, że populacja bobrów wynosi ponad 140 tysięcy. Znaczna ich część zamieszkuje wschodnią część kraju. Tym, co najmocniej kojarzy się z tymi zwierzętami są tamy. Te charakterystyczne konstrukcje są budowane przez bobry na ciekach wodnych. Składają się przede wszystkim z drewnianych kłód, gałęzi, mułu, części roślin i darni. Gryzonie budują tamy, aby podnieść poziom wody w stawie bobrowym. Dzięki temu mogą zasłonić na odpowiedniej głębokości wejścia do nor, a także swobodnie pływać, nurkować oraz transportować niezbędne w procesie budowlanym materiały.
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl