Zbiórka misiów

i

Autor: Justyna Świderska Ośrodek Interwencji Kryzysowej zbiera pluszowe misie

NIE BIJ mnie, KOCHAJ mnie. Akcja Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tarnowie

2022-08-31 15:00

Przemoc wobec dzieci nie jest zjawiskiem marginalnym. Dotyczy zarówno nadużyć fizycznych, jak i psychicznego znęcania nad najmłodszymi. Dlatego Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy po raz kolejny organizuje społeczną akcję, która ma uwrażliwiać na ten problem. Każdy może się dołączyć!

Skaleczone, zabandażowane, z naklejonymi plastrami. Takie pluszowe misie pod koniec września pojawią się w różnych punktach Tarnowa. Mają zwracać uwagę przechodniów na różnego rodzaju rany, jakich doznają dzieci w wyniku przemocy. Bo chociaż od lat dużo mówi się o tym zjawisku, to liczba przypadków maltretowania najmłodszych nie maleje.

POSŁUCHAJ: o pomocy psychologicznej dla dzieci mówi Dorota Bogusz z Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Tarnowie

- To wynika po części z frustracji dorosłych. Szybkie tempo życia, zmartwienia, problemy gospodarcze generują stres. A nie wszyscy potrafią sobie z tymi emocjami radzić, a nawet o nich rozmawiać. Pojawiają się zachowania ryzykowne, jak uzależnienia od używek, a nawet zachowania agresywne. Niewielu dorosłych ma też świadomość, że przemoc to nie tylko bicie, ale także znęcanie psychiczne, czy nawet lekceważenie i zaniedbanie. Tu siniaków nie widać, ale rany zostają – tłumaczy Dorota Bogusz, dyrektorka Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy.

Ekonomista Bogusław Grabowski o tym, co nas czeka: Jesień będzie "gorąca"

I właśnie uwrażliwianiu na krzywdę najmłodszych ma służyć akcja pod hasłem „Nie bij mnie, kochaj mnie”, która zostanie przeprowadzona w Tarnowie 30 września. W tym dniu pracownicy Ośrodka wraz z młodzieżą tarnowskich szkół będą w różnych punktach miasta zostawiać pluszowe misie z bandażami. Każdy miś będzie miał też papierową fiszkę z hasłem akcji. Wszystko po to, by dać do myślenia, skłonić do działania, albo dodać otuchy, jeżeli trafi w ręce dziecka dotkniętego przemocą. Jednocześnie akcja ma zachęcać do szukania fachowej pomocy. Specjaliści przekonują, że to żaden wstyd sięgnąć po wsparcie psychologa czy psychiatry.

Do wrześniowej akcji TOIKiWOP może przyłączyć się każdy chętny. Do 20 września trwa bowiem zbiórka pluszowych misiów. Maskotki można przynosić do siedziby Tarnowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy ulicy Szarych Szeregów 1 w Mościcach. Tam ustawiony będzie specjalny pojemnik na pluszaki, które 30 września pojawią się na ulicach Tarnowa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz polskie kino lat 90-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł miał film, który doprowadził do wydarzeń przedstawionych w filmie “Ucieczka z kina “Wolność” (1990)?