Autobus MPK

i

Autor: Radio ESKA Tarnów Na razie podwyżek nie będzie

Komunikacja

Nie będzie podwyżek cen biletów MPK w Tarnowie. Radni odsunęli decyzję w czasie

2023-03-30 15:46

Na razie nie wzrosną w Tarnowie stawki opłat za przejazdy komunikacją miejską. Nie wprowadzono też zmian w strefie płatnego parkowania. Na czwartkowej sesji radni zdjęli te punkty z porządku obrad. Próbowali natomiast zablokować prezydentowi możliwość sprzedaży terenów zielonych na Piaskówce.

Kwestia proponowanych podwyżek opłat za bilety MPK i zmian w strefie płatnego parkowania w mieście miały być dyskutowane na sesji Rady Miasta w czwartek, 30 marca. Radni jednak zdecydowali o zdjęciu tych punktów z porządku obrad. Zdaniem przewodniczącego Rady Miasta – Jakuba Kwaśnego, temat wymaga dyskusji i konsultacji, których zabrakło.

– Pan prezydent nie przedyskutował tych pomysłów wcześniej z radnymi. Nie mówimy dzisiaj „nie”, mówimy: „trzeba wrócić, porozmawiać”. Tam jest kwestia zwolnienia z opłat za przejazdy w czasie Igrzysk Europejskich, to również postulat darmowych przejazdów dla uczniów szkół średnich. Więc pewnie do tego tematu trzeba będzie wrócić – argumentuje Jakub Kwaśny.

Przypomnijmy, według propozycji jednorazowy bilet MPK miałby kosztować po podwyżce 4 złote, czasowy – 5,60, a karnet 5-przejazdowy na jedną linię – 18 złotych. Prezydent Roman Ciepiela przyznaje, że skutki odsunięcia w czasie ewentualnych podwyżek będzie można określić dopiero pod koniec roku. Na razie liczba korzystających z przejazdów komunikacją miejską rośnie, na co wpływ miał między innymi wzrost cen paliw.

Pirat drogowy prawie potrącił rodzinę

Jednocześnie radni podczas czwartkowej sesji podjęli próbę zablokowania prezydentowi możliwości sprzedaży terenów byłej strzelnicy na Piaskówce. Przypomnijmy, o te tereny toczy się spór, bo w myśl porozumienia z 2018 roku, miał tam powstać park centralny. Jednak studium uwarunkowań rozwoju gminy mówi o przeznaczeniu tego terenu pod zabudowę mieszkaniową i na to właśnie powołuje się prezydent, obstając przy decyzji zbycia tych terenów.

Aby uniemożliwić sprzedaż radni podczas sesji przegłosowali poprawkę, mówiącą o konieczności uzyskania przez włodarza zgody radnych na zbycie terenów o wartości powyżej miliona złotych. Prezydent Roman Ciepiela ma jednak wątpliwości co do tego rozwiązania. W jego opinii konieczność uzyskiwania zgody radnych na sprzedaż gruntów jest niezgodna z prawem.

- W ocenie prawników jest to nieuprawniona ingerencja Rady Miejskiej i zmiana niedopuszczalna. Będziemy skarżyli ten konkretny zapis do wojewody, zobaczymy jaka będzie odpowiedź. Nie można w taki sposób wiązać organu wykonawczego, bo nie wykonam budżetu miasta. Radni przyjęli budżet, w którym zapisano, że 30 milionów złotych po stronie dochodów będzie pochodziło ze sprzedaży mienia. W tej chwili obrońców tego terenu jest wielu, ale obrońców budżetu – niewielu. Radni proponują odstąpienie od sprzedaży, ale w zamian nie gwarantują żadnych innych dochodów miasta. To jest duży kłopot – kwituje Roman Ciepiela.

A do kwestii podwyżek radni wrócą podczas sesji Rady Miasta w kwietniu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Ile pamiętasz z lekcji polskiego? Quiz nie tylko dla tegorocznych maturzystów
Pytanie 1 z 10
Kto napisał Małego Księcia?