Naukowcy odkryli nieznany gatunek robaka. Pozostawał uśpiony przez 46 tysięcy lat
Pamiętacie odcinek kultowego serialu „Z Archiwum X”, w którym w arktycznej bazie naukowej odkryto w lodzie nieznany organizm? Podobna sytuacja przytrafiła się badaczom, którzy odnaleźli w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie robaka sprzed 46 tysięcy lat. Stworzenie też po rozmnożeniu zaczęło się reprodukować. Badacze, jak informuje „Business Insider”, stwierdzili, że jest to dotąd niespotykany gatunek nicienia. Mikroskopijna samica spędziła tysiące lat w uśpieniu zwanym kryptobiozą. Jest to stan, w którym żywe organizmy mogą utrzymywać się przy życiu w zasadzie w nieskończoność. Jak opisali to naukowcy z University of Hawaiʻi at Mānoa, w kryptobiozie dochodzi do zatrzymania się wszystkich procesów metabolicznych, również takich, jak: reprodukcja, rozwój i naprawa.
Polecany artykuł:
Odkrycie, o którym po raz pierwszy poinformowano na łamach „The Washington Post”, brzmi dosyć niewiarygodnie. Badania prowadzone nad nowym gatunkiem nicienia zostały opublikowane w czasopiśmie „PLOS Genetics”. Naukowcy nazwali robaka Panagrolaimus kolymaensis. Nie byli zaskoczeni faktem, że nicień przetrwał tysiące lat w uśpieniu, gdyż mikroskopijne organizmy, jak dowiodły dotychczasowe badania, potrafią zatrzymywać swoje funkcje biologiczne, co umożliwia im przetrwanie w najtrudniejszych warunkach.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]