Nowoczesna technologia fascynuje ją od dawna. Zamiast przerażać, inspiruje do szukania nowych obszarów, w których można ją wykorzystać. Edyta Kowalska w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Tarnowie uczy przedmiotów informatycznych. Natomiast na zajęciach pozalekcyjnych wykłada uczniom zagadnienia związane z rozwojem sztucznej inteligencji. Jak sama przyznaje, zainteresowanie jest bardzo duże, a chętni do udziału w lekcjach musieli przejść wstępną selekcję. Nie ma problemu z utrzymaniem zainteresowania uczniów, bo nowoczesne technologie bardzo ich interesują.
- Na początku to było takie wprowadzanie do tematu sztucznej inteligencji, bo niektórym mylą się pojęcia i na przykład myślą, że inteligentny dom, czy czytniki linii papilarnych w smartfonach wykorzystują właśnie sztuczną inteligencję, a tak nie jest. Dużo rozmawialiśmy z uczniami o etyce w wykorzystywaniu możliwości, jakie stwarza sztuczna inteligencja, a także o dziedzinach, w których AI może być nam pomocna. Były też zajęcia praktyczne, czyli programowanie z wykorzystaniem języka Phyton, a dla najwytrwalszych – całe projekty z wykorzystaniem sztucznej inteligencji – relacjonuje Edyta Kowalska.
Jej zaangażowanie w prowadzenie zajęć z zakresu sztucznej inteligencji doceniło jury konkursu AI Global Impact Festival 2023. Nauczycielka z tarnowskiej szkoły wygrała rywalizację z nauczycielami z różnych zakątków świata.
- To dla mnie absolutne zaskoczenie, ale i ogromna satysfakcja. Ten temat nieustannie mnie fascynuje i staram się to przekazywać moim uczniom. Ze sztuczną inteligencją jest dokładnie tak samo, jak z każdym innym narzędziem. Jeśli kupimy dziecku klocki, to ono może coś zbudować według instrukcji, może stworzyć coś nowego, kreatywnego, ale może wykorzystać ten klocek, żeby rzucić nim w kolegę. To narzędzie, od nas zależy, jaki użytek z niego zrobimy – przekonuje Edyta Kowalska.
Polecany artykuł:
Dodam, że kolejne dwa miejsca w konkursie AI Global Impact Festival dla nauczycieli zajęli pedagodzy z Indii i Meksyku. Natomiast wcześniej, jeden z uczniów Pani Edyty wygrał konkurs w kategorii innowacyjnego pomysłu na wykorzystanie sztucznej inteligencji w życiu codziennym. Wymyślił sposób dbania o prawidłową postawę podczas pracy przy biurku. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]