Największy grzyb świata

i

Autor: KGGucwa, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons / Jerzy Opioła, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons W 1977 roku w podtarnowskich Piotrkowicach znaleziono największego grzyba świata

Ciekawostki

Największego grzyba świata znaleziono pod Tarnowem. Mieszkańcy postawili mu pomnik!

Takiego grzyba jeszcze świat nie widział! Znalezienie przez pana Henryka Witkiewicza 15-kilogramowego szmaciaka gałęzistego, którego średnica miała ponad 1 metr, zostało upamiętnione przez mieszkańców miejscowości pomnikiem. Dokonane w 1977 roku odkrycie trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa. Grzyb przez wiele lat uchodził za największy okaz na świecie.

Polska miała największego grzyba świata. Znaleziono go pod Tarnowem!

W 1977 roku w Piotrkowicach, miejscowości położonej obecnie w powiecie tarnowskim, w gminie Tuchów, pan Henryk Witkiewicz dokonał przełomowego w historii zbieractwa grzybów znaleziska. W jego ręce wpadł niewiarygodnie wielki szmaciak gałęzisty, zwany również siedzuniem sosnowym, należący do gatunku grzybów jadalnych z rodziny siedzuniowatych. Ten wyjątkowy okaz ważył aż 15 kilogramów i miał ponad 1 metr średnicy. Okazało się, że nikt do tamtej pory nie przyniósł z lasu większego grzyba. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie! Szmaciak gałęzisty spod Tarnowa trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Po latach okoliczni mieszkańcy postanowili upamiętnić wyczyn grzybiarza i postawili grzybowi pomnik, który stał się wizytówką wsi. Obecnie w Piotrkowicach można odwiedzić również Oberżę pod Grzybem, której nazwa nawiązuje do sławnego znaleziska.

Największy grzyb świata z Piotrkowic

i

Autor: KGGucwa, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons Nieistniejący już pomnik największego grzyba świata w Piotrkowicach pod Tarnowem (1996 rok)

Szmaciak gałęzisty z Piotrkowic przez trzydzieści lat był największym grzybem jadalnym świata. Pokonał go dopiero w 2007 roku grzyb znaleziony w meksykańskim lesie w Tapachula. Jego owocnik ważył aż 20 kilogramów. W 2019 roku nowym rekordzistą został wachlarzowiec olbrzymi ważący 68,8 kilogramów, którego w Hiszpanii znalazł kucharz Sergio Martínez Valledor.

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

To jedna z najpiękniejszych willi w Małopolsce. Przed wojną było w niej kultowe sanatorium [GALERIA]

Pchli targ przyciągnął do Przyłęk prawdziwe tłumy