Blok komunalny w Tarnowie

i

Autor: Wojciech Gardoń

Inwestycje w Tarnowie

Na ul. Krzyskiej powstanie kolejny blok komunalny. MZB wkrótce ruszy z przetargiem

2023-08-25 11:48

Miejski Zarząd Budynków w Tarnowie planuje wybudowanie kolejnego bloku komunalnego. Będzie to już druga inwestycja zlokalizowana przy ulicy Krzyskiej. Tym razem w nowym budynku pojawi się przynajmniej 80 mieszkań. Prace mogą się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ostatnia zrealizowana inwestycja MZB w Tarnowie to podzielony na trzy segmenty blok komunalny przy ulicy Krzyskiej 17B. Budynek z 62 mieszkaniami został oficjalnie oddany do użytku 11 sierpnia tego roku.

Zanim zakończono budowę, miasto ogłosiło, że w sąsiedztwie nowo powstałych mieszkań pojawi się kolejny blok. Wiąże się to z dużym zapotrzebowaniem Tarnowa na lokale komunalne. W tym momencie na takie mieszkanie oczekuje nawet 320 rodzin.

Tym razem budynek, który powstanie na działce Krzyska 13, zapewni przynajmniej 80 lokali.

– To będzie podobny budynek, z zachowaniem parametrów dostępności. Będzie to jednak zwykły blok komunalny. W obecnych czasach, kiedy mamy do czynienia ze społeczeństwem starzejącym się, takie budynki będą cieszyły się powodzeniem i po prostu będziemy musieli w nie inwestować – tłumaczy Bernard Karasiewicz, prezes Miejskiego Zarządu Budynków w Tarnowie.

Inwestycja znajduje się jeszcze na etapie projektowania, ale wkrótce MZB będzie dysponował pełną dokumentacją, która pozwoli ogłosić przetarg i rozpocząć właściwe prace.

Postępowanie przetargowe ma zostać ogłoszone już jesienią, ponieważ wtedy MZB będzie dysponował pozwoleniem na budowę. Jeżeli przedstawione oferty będą się mieściły w zakładanym budżecie inwestycji, to prace mogły by ruszyć jeszcze w 2023 roku.

Sama budowa trwa jednak w przybliżeniu dwa lata, dlatego oddania bloku do użytku należy się spodziewać nie wcześniej jak w 2025 roku.

Nie podano jeszcze pełnej kwoty inwestycji, ale prawdopodobnie będzie ona wynosiła ok 15 milionów złotych. MZB również tym razem postara się o bezzwrotną dotację z Banku Gospodarstwa Krajowego, która sfinansuje większość budowy. Resztę kosztów pokryją środki własne MZB oraz prawdopodobnie pieniądze z budżetu miasta.

– Uważam, że miasto powinno budować takie bloki co 3-4 lata, żebyśmy pod koniec dekady mogli powiedzieć, że mamy rozwiązany problem mieszkalnictwa komunalnego – podsumowuje Bernard Karasiewicz.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Quiz z wiedzy ogólnej dla najmądrzejszych. Te pytania pokonały już wielu!

Pytanie 1 z 10
Dokończ zdanie: Nie dotykaj tej igły, bo się ______.
Bezmyślne zachowanie kierowcy ciężarówki. Wyprzedzał na przejściu dla pieszych