Mniszek lekarski. Jakie są jego właściwości?
Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) jest rośliną, która posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Jego stosowanie wpływa pozytywnie m.in. na wspomaganie pracy wątroby, zwiększanie diurezy, łagodzenie stanów zapalnych, zapobieganie tworzeniu się piasku i kamieni moczowych, regulację poziomu cukru we krwi czy problemy w trawieniu i przyswajaniu pokarmów. Ma również działanie przeciwnowotworowe oraz antyoksydacyjne. Ponadto stanowi źródło witamin A, B, C i D, a także minerałów: żelaza, potasu i cynku.
Mniszek lekarski na przestrzeni wieków cieszył się wielkim uznaniem zielarzy i medyków. Rdzenni mieszkańcy Ameryki sięgali po niego w czasie leczenia chorób nerek, rozstroju żołądka, zgagi, obrzęków oraz problemów ze skórą. Dolegliwości żołądkowe łagodzili za jego sprawą Chińczycy, a Europejczycy stosowali go w przypadku wystąpienia gorączki, infekcji oczów, czyraków, cukrzycy czy biegunki.
Roślina znalazła również zastosowanie w kuchni. Bogactwo witamin i składników mineralnych zawartych w mniszku lekarskim spowodowało, że zaczęto go wykorzystywać m.in. do robienia syropów, win, nalewek, zup, a z biegiem czasu do dietetycznych sałatek. Sprawdził się też w koktajlach. Warto wspomnieć, że jadalne są nie tylko kwiaty mniszka lekarskiego, ale również jego młode liście.
Mniszek lekarski. Jak odróżnić go od mlecza?
Mniszek lekarski jest często mylony z mleczem (Sonchus spp), czyli chwastem pospolitym. Rośliny są do siebie podobne, ale pewne ich cechy pozwalają na ich rozróżnienie. Mniszek lekarski i mlecz są roślinami jednorocznymi, które należą do rodziny botanicznej Asteraceae lub Compositae. W początkowej fazie wzrostu ich liście układają się w rozetę wokół łodygi. I na tym w zasadzie kończy się podobieństwo tych roślin.
Mniszek lekarski w przeciwieństwie do mlecza posiada jeden kwiat na każdej łodydze. Ten drugi ma ich natomiast najczęściej dwa lub trzy. Zdarza się też, że na jednej łodydze mlecza wyrasta jeszcze więcej kwiatów. Poza tym liście mniszka lekarskiego porastają jedynie podstawę łodygi, a w przypadku mlecza całą jej długość. Liście pierwszej rośliny posiadają charakterystyczne ostre ząbki, a u drugiej są zdecydowanie bardziej zaokrąglone.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]