Młyn Szancera może stać się chlubą Tarnowa
Za rewitalizację i adaptację ruin odpowiada Grupa Arche – znana z realizacji projektów przywracających świetność historycznym obiektom w całej Polsce. Już w 2022 roku firma zapowiedziała ambitny plan rozbudowy ruin Młyna Szancera o hotel oraz przestrzenie kulturalno-społeczne. Projekt zakłada przerobienie zabytku na nowoczesny kompleks z 170 pokojami – 28 zlokalizowanych będzie w zabytkowej części młyna, a 142 w nowo dobudowanej części. Dodatkowo przewidziano około 1 600 m² przestrzeni usługowej, która ma pełnić funkcje kulturalne i społeczne. Prace mają ruszyć pełną parą już na dniach. Obiekt ma zostać oddany do użytku w drugim kwartale 2027 roku. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.
Rozbudowa obiektu ma również znaczenie symboliczne – to próba przywrócenia należnego miejsca jednej z najbardziej charakterystycznych i historycznych budowli Tarnowa, która przez lata popadała w ruinę. Teraz, dzięki inwestycji, Młyn Szancera znów stanie się ważnym punktem na mapie miasta.
- Myślę, że Tarnów ma bardzo duży potencjał. To piękne miasto z ciekawą historią. (...) Dobrze, że to do nas trafiło. Gdzieś może trafiali się różni inwestorzy. Dla niektórych byłoby to najlepiej jakby się spaliło, czy zburzyło i wybudowało od początku. Dla nas cenna jest każda cegła, która została. Przy obiektach zabytkowych historycznych jest ważne, że możemy skupić społeczność. To łączy wszystkich, niezależnie od opcji politycznych - mówi Władysław Grochowski, prezes Arche SA.
Grupa Arche szuka inwestorów. Można wykupić miejsce w hotelu
W planach jest sprzedaż wszystkich pokoi, które mają powstać w Młynie Szancera. Grupa Arche ma nadzieję, że zgłoszą się lokalni przedsiębiorcy, którzy z jednej strony będą współinwestorami i będą czerpać zyski, a z drugiej strony wcielą się w role opiekunów miejsca. Jak wyjaśnia główny architekt Grupy Arche Piotr Grochowski, znalazło się już kilkunastu kupców.
- Inwestor kupuje pokój hotelowy, natomiast zarządza nimi Grupa Arche, która udostępnia pokój gościom hotelowym, a inwestor czerpie zysk. W ramach roku ma tylko dwa tygodnie możliwego użytkowania tego pokoju. W każdym naszym obiekcie tak to wygląda - wyjaśnia Piotr Grochowski.


Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]