Nad tą ekspozycją artystka pracowała ponad dwa lata. Wystawa w Galerii Miejskiej BWA w Pałacyku Strzeleckim to nagroda Grand Prix, którą Magdalena Miłoś zdobyła w 2021 roku w ramach Salonu BWA w Tarnowie. W sali z ekspozycją można się teraz poczuć jak w komnacie na Wawelu. Zwiedzających otaczają obrazy, które do złudzenia przypominają tkane arrasy.
Polecany artykuł:
- Na wystawie są monumentalne prace, inspirowane arrasami i wystawą „Wszystkie arrasy króla”, która była prezentowana przed dwoma laty na Zamku Królewskim na Wawelu. I to jest jeden trop, niezwykłych arrasów, tkanin, dzieł sztuki, tworzonych przez niderlandzkich rzemieślników. To obrazy namalowane w dosyć rzadkiej obecnie technice tempery. Pojawiają się w nich echa arrasów, ale także nie wprost. Są obrazy abstrakcyjne, rozmazane, są takie, na których widzimy więcej szczegółów: ptaki, zwierzęta, ornamenty, kwiaty. Wystawa ma też takie echo Zalipia. To rejon, w którym artystka mieszka i tworzy – mówi Ewa Łączyńska – Widz, szefowa Galerii Miejskiej BWA w Tarnowie.
Pokazywana w Pałacyku Strzeleckim wystawa Magdaleny Miłoś będzie tłem do wyjątkowego wykładu z historii sztuki, na który Galeria Miejska zaprasza we wtorek, 5 grudnia o godzinie 18:00. „O arrasach (królewskich Zygmunta II Jagiellona)” – będzie mówił Jerzy Holc. To absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracownik Pracowni Konserwacji Tkanin Zabytkowych Zamku Królewskiego na Wawelu od 1987 roku, a także wieloletni jej kierownik. Autor publikacji na tematy tkanin i ich konserwacji w kraju i za granicą.
„Wykład Jerzego Holca będzie poświęcony podstawowym zagadnieniom związanym z najcenniejszą w Polsce kolekcją tapiserii naściennych: poprzez technikę wytwarzania - tkania w brukselskich warsztatach, ich historię z ostatnich 200 – 250 lat, stworzenia na Wawelu pracowni konserwatorskiej w latach 20-tych XX wieku testującej proste metody napraw, a kończąc na burzliwych wydarzeniach ewakuacji na początku ostatniej wojny. Powrót arrasów po ponad 20-letniej „emigracji” w Kanadzie wymusił intensywną i bardziej estetyczną konserwację w powojennej pracowni. W drugiej części wykładu przedstawione zostaną wszystkie standardowe etapy konserwacji tapiserii arrasowych w pracowni: czyszczenie/pranie, przygotowanie materiałów do przeprowadzenia właściwej konserwacji manualnej i czynności końcowe przygotowujące do ekspozycji. Zostaną omówione również obecnie stosowane metody konserwacji „igłą”, a także wskazane - zagrożenia czyhające na zabytki tekstylne nie tylko w muzeach. Na zakończenie przypomniane zostaną i nieco omówione wybrane obrazy z jubileuszowej wystawy arrasów w 2021” – czytamy w zaproszeniu Galerii Miejskiej BWA.
Polecany artykuł:
Wtorkowy wykład Jerzego Holca zaczyna się o godzinie 18:00 w Pałacyku Strzeleckim – wstęp jest wolny. Natomiast wystawę „Hymn o miłości” Magdaleny Miłoś będzie można oglądać do 7 stycznia. Na nią również wstęp jest darmowy.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]