Na sygnale

Małopolskie galerie sztuki sprzedawały wyroby z kości słoniowej. Policja zabezpieczyła prawie 230 eksponatów [GALERIA]

2023-08-28 11:48

Stołeczni policjanci we współpracy z funkcjonariuszami KAS odkryli prawie 230 eksponatów m.in. z kości słoniowej w dwóch galeriach sztuki w Tarnowie i Krakowie. „Eksponaty trafiły na przechowanie do Muzeum Etnograficznego w Krakowie” – podkreślił rzecznik Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Sylwester Marczak.

Policjanci KSP odkryli w galeriach sztuki prawie 230 eksponatów m.in. z kości słoniowej

Rzecznik KSP przekazał, że policjanci stołecznego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą od pewnego czasu weryfikowali we współpracy z Departamentem Ceł Ministerstwa Finansów informacje dotyczące możliwego handlu kością słoniową.

– Z wiedzy posiadanej przez funkcjonariuszy wynikało, że w Tarnowie i Krakowie znajdują się galerie, które oferują do sprzedaży wyroby z kości słoniowej, opisane jako antyki, w większości pochodzące z Azji – tłumaczył podinsp. Sylwester Marczak.

– W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili, że właściciel galerii nie posiada wymaganych od 2022 roku zezwoleń i świadectw CITES na sprzedaży tego rodzaju okazów wydawanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska – wyjaśnił policjant.

W związku z tym stołeczni policjanci z udziałem ekspertów z Departamentu Ceł Ministerstwa Finansów oraz funkcjonariuszy małopolskiej KAS pojawili się w obu galeriach.

– Dodatkowo funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białystoku oraz Małopolskiego UCS w Krakowie dokonali kontroli w zakresie prowadzenia przez podmiot wyspecjalizowany w obrocie zabytkami prowadzenia ksiąg ewidencyjnych oraz legalności pochodzenia obiektów znajdujących się na rynku sztuki – przekazał.

– Podczas działań w obu galeriach policjanci zabezpieczyli prawie 230 okazów, wśród których znajdują się eksponaty z kości słoniowej, kłów morsa, koralowce rafotwórcze, a także wyrób ze skóry krokodyla – wyliczył podinsp. Sylwester Marczak.

– Wszystkie zabezpieczone wyroby antyczne nie miały wymaganych prawem świadectw CITES, w związku z czym nie powinny zostać wystawione do sprzedaży. Ponadto zabezpieczono przedmioty, które właściciel galerii oferował do sprzedaży jako kość słoniową, a w rzeczywistości nie były z niej wykonane – podał.

Dodał przy tym, że zabezpieczone eksponaty zostały przekazane na przechowanie do Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

– W sumie policjanci wraz z funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej zabezpieczyli w obu galeriach przedmioty o wartości około 600 tysięcy złotych – wskazał.

– Dalej sprawą zajęli się policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, którzy współpracują z tamtejszą Prokuraturą Rejonową. Sprawa ona prowadzona w związku z podejrzeniem naruszenia przepisów art. 128 ustawy o ochronie przyrody, który to czyn podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat – dodał rzecznik KSP.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz. „Rambo”, „Commando”, „Szklana pułapka”. Jak dobrze pamiętasz filmy akcji ery VHS?
Pytanie 1 z 10
Kim był John Matrix, w którego w filmie „Commando” wcielił się Arnold Schwarzenegger?
Michał Kołodziejczak: Nie pozwolę by PiS wygrało wybory