Łukasz Jewuła to absolwent tarnowskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych oraz Studium Nauczycielskiego w Tarnowie o specjalności wychowanie plastyczne. Studiował także historię sztuki. Malarz, rysownik, grafik, plakacista, instalator. Twórca logotypów i opraw graficznych dla wielu wydarzeń, instytucji oraz przedsiębiorstw. Zajmuje się również scenografią teatralną, mozaiką artystyczną i medalierstwem. W jego malarstwie dominują pejzaże oraz rzadko dziś podejmowane tematy rodzajowe. Rysunki to przede wszystkim ilustracje do wydawnictw oraz formy satyryczne.
Polecany artykuł:
- Sporo jest rzeczy, które są robione w plenerze, właściwie w ogrodzie. A więc jest słońce – blaski, i cienie, więc te ciemniejsze rejony ogrodu. Ale ciemniejsze to nie znaczy, że straszne, bo i w cieniu można coś ciekawego znaleźć. Jest między innymi obraz, gdzie w zeschłych roślinach jesienią znajdujemy misia, zgubionego wiosną. Ale oprócz obrazów na tej wystawie są też moje rysunki. Nie można się ograniczać. Oprócz prac w ogrodzie staram się czasem narysować coś, co wychodzi z emocji. Te prace nie były przeznaczone do pokazywania, ale uznałem, że twórca nie może nie reagować na zjawiska społeczne – mówi autor prac, Łukasz Jewuła.
Jak przyznaje Łukasz Jewuła, w Jego przypadku twórczość nie jest rodzajem relaksu, czy odskoczni od rzeczywistości, a ciężką pracą, która wymaga zaangażowania intelektualnego i emocjonalnego. Pierwszy zachowany rysunek artysty pochodzi z czasów, gdy miał 3 i pół roku. Jego wielką fascynacją były wówczas żółto czerwone świeczki, które stawiano na grobach.
Przykłady plakatów autorstwa Łukasza Jewuły znajdują się w zbiorach Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Przemyślu i Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Jego prace malarskie i mozaiki występują w kolekcjach prywatnych. Uzupełnieniem różnorodnych artystycznych zainteresowań jest teatr lalek. Na wystawie zobaczymy w sumie 29 prac – to pejzaże, rysunki, sceny rodzajowe, ale także forma przestrzenna. To konstrukcja z tektury, przypowieść biblijna, w którą został wkomponowany wiersz.
Polecany artykuł:
Wernisaż wystawy odbędzie się w poniedziałek, 9 października 2023, o godzinie 18:00 w Galerii Piwnica Pod Trójką. Wstęp na to wydarzenia jest bezpłatny. Później wystawę będzie można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum do 3 listopada.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]