Krystyna Janda

i

Autor: AKPA/Podlewski Krystyna Janda zostanie uhonorowana Nagrodą za całokształt twórczości po spektaklu „My Way”

Kultura

Krystyna Janda pierwszą Laureatką 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Nagroda za całokształt twórczości trafi do ikony kina

Krystyna Janda, wybitna polska aktorka, którą bez najmniejszego zawahania można nazwać stuprocentową ikoną kina, zostanie w tym roku uhonorowana Nagrodą za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii. Wręczenie statuetki „Wieczność” odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce po spektaklu „My Way”, będącym monologiem artystki, napisanym, wyreżyserowanym i zagranym przez nią samą. Wydarzenie rozpocznie się 6 czerwca o godzinie 19:00.

38. Tarnowska Nagroda Filmowa. Krystyna Janda Laureatką Nagrody za całokształt twórczości

38. Tarnowska Nagroda Filmowa zbliża się wielkimi krokami. Zwycięzców tegorocznej odsłony jednego z najstarszych przeglądów filmowych w kraju poznamy 8 czerwca, ale jedno jest już pewne – Nagroda za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii trafi do Krystyny Jandy, jednej z najlepszych aktorek filmowych i teatralnych w historii polskiego kina, a także reżyserki, autorki książek oraz felietonów. Artystka wyjedzie z Tarnowa z wyjątkową statuetką „Wieczność” oraz nagrodą pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Krystyna Janda urodziła się 18 grudnia 1952 roku w Starachowicach. W 1975 roku ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Już w tamtych czasach zaczęła pojawiać się w produkcjach telewizyjnych, a swój pierwszy występ na srebrnym ekranie zaliczyła w 1976 roku, kiedy wcieliła się w rolę studentki szkoły filmowej Agnieszki w dramacie politycznym „Człowiek z marmuru” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Powiedzieć, że nie mogła lepiej rozpocząć swojej kariery to tak, jakby nie powiedzieć nic. Produkcja stała się przebojem, a dzisiaj ma miano kultowej. Nic dziwnego, że aktorka powróciła do tej roli w „Człowieku z żelaza” (1981). Za kamerą zaś ponownie stanął Andrzej Wajda.

Laureatka Nagrody za całokształt twórczości może się poszczycić świetnymi kreacjami u najsławniejszych twórców rodzimej kinematografii. Niewątpliwe warto przypomnieć takie obrazy, jak: „Dyrygent” (1979) Andrzeja Wajdy, „Przesłuchanie” (1982) Ryszarda Bugajskiego, „Kochankowie mojej mamy” (1985) Radosława Piwowarskiego, „Dekalog II” i „Dekalog V” Krzysztofa Kieślowskiego, Kuchnia polska (1991) Jacka Bromskiego, „Tato” (1995) Macieja Ślesickiego, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000) Krzysztofa Zanussiego, „Rewers” (2009) Borysa Lankosza czy „Słodki koniec dnia” (2019) Jacka Borcucha.

Widzowie 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, którzy znajdą się 6 czerwca w Centrum Sztuki Moście, będą mogli na własne oczy podziwiać talent sceniczny Krystyny Jandy. Spektakl „My Way” jest bowiem jej najbardziej osobistym dokonaniem artystycznym, gdyż opowiada o niej samej. Znajdziemy w nim zarówno opowieści z jej życia prywatnego, ale również bogatej kariery artystycznej. Ten dowcipny i intymny monolog powstał z okazji 70. urodzin aktorki. Od swojej premiery w 2022 roku zbiera świetne recenzje i jest uznawany za najbardziej niezwykły projekt w dorobku Krystyny Jandy.

Bilety na spektakl „My Way” Krystyny Jandy można kupić w cenie 150 złotych on-line, w kasie Tarnowskiego Centrum Kultury oraz w Centrum Sztuki Mościce na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.

Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Szlak Maszkaronów w Tarnowie. To jedyna w swoim rodzaju atrakcja na mapie Małopolski! [GALERIA]

Quiz. „Przypadek”, „Popiół i diament”, „Przesłuchanie”. Pamiętasz najlepsze polskie filmy z czasów PRL?

Pytanie 1 z 10
Kto wcielił się w rolę studenta Witka Długosza w filmie psychologicznym „Przypadek” (1981) Krzysztofa Kieślowskiego?
Gwiazdozbiór Jaruzelskiej - Krystyna Janda