Wydarzenia towarzyszące 38. Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej
Program 38. Tarnowskiej Nagrody Filmowej wzbogacą w tym roku koncerty, spektakle, kino plenerowe, wystawy plakatu, fotografii oraz sztuki ulicznej, a także warsztaty z zakresu edukacji filmowej. Pierwszym okołofilmowym wydarzeniem będzie koncert Tomka Ziętka w Amfiteatrze Letnim, który zainauguruje tegoroczną odsłonę przeglądu najlepszych polskich filmów pełnometrażowych. Ta wyjątkowa nostalgiczna podróż do świata muzyki odbędzie 31 maja o godzinie 20:00. Miłośnicy kina, którzy z pewnością doskonale znają Tomka Ziętka z kapitalnych ról m.in. w „Bożym Ciele” czy „Kamieniach na szaniec”, będą mogli zatopić się w jego eterycznej muzyce. Ten ceniony aktor wydał w ubiegłym roku swój debiutancki krążek pod tytułem „Some Old Songs”. Znajduje się na nim 11 numerów utrzymanych w klimacie singer-songwriter i inspirowanych klasycznymi gitarowymi brzmieniami.
Drugi koncert zwieńczy 38. Tarnowską Nagrodę Filmową, co będzie stanowić swoistą klamrę dla festiwalu. Galę Wręczenia Nagród, 8 czerwca o godzinie 19:00, uświetni występ Royal String Quartet, w którym artyści podkreślą wyjątkową więź pomiędzy obrazem a dźwiękiem. Ten wyjątkowy kwartet smyczkowy jest ceniony na całym świecie i uznawany za jednego z najwybitniejszych interpretatorów muzyki nowoczesnej. W Marzeniu nie zabraknie tego wieczoru m.in. kompozycji Philipa Glassa, Pawła Mykietyna czy Franciszka Schuberta.
Podczas tegorocznego święta kina na trzech różnych scenach zostaną wystawione trzy wyjątkowe spektakle. W Dniu Dziecka, 1 czerwca o godzinie 17:00, Teatr Za Jeden Uśmiech zaprezentuje najmłodszym widzom w Amfiteatrze Letnim wyjątkowy spektakl „Świerszcz Maurycy i banda komara”.
Kilka dni później, 6 czerwca o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Mościce z monologiem „My Way” wystąpi Krystyna Janda, tegoroczna Laureatka Nagrody za całokształt twórczości oraz wkład w rozwój polskiej kinematografii. Jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, gwiazda takich filmów, jak: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego czy „Kochankowie mojej mamy” Radosława Piwowarskiego, zostanie po spektaklu uhonorowana statuetką „Wieczność”.
Teatralną część 38. TNF zamknie dzień później, 7 czerwca o godzinie 19:00, spektakl „Stramerowie” w reżyserii tarnowianina Tomasza Cyza. Sztuka powstała na motywach powieści Mikołaja Łozińskiego o tym samym tytule, będącej kontynuacją „Stramera”, wielogłosowej opowieści o losach żydowskiej rodziny w międzywojennym Tarnowie. „Stramerów” zobaczymy w Piwnicach TCK.
Ponadto w Galerii TCK od 25 maja do 8 czerwca będzie czynna wystawa fotografii „Nie mogę na to patrzeć” Inki Rosochy. Na fotografiach zobaczymy ludzi kina, znane aktorki i aktorów, a także reżyserów. Druga wystawa będzie dostępna w BWA. „Plakiat. Wystawa wybranych plakatów artystycznych vol. 2” to kolejny przegląd twórczości plakacisty filmowego Maksa Bereskiego (©Plakiat), kontynuatora Polskiej Szkoły Plakatu, który przygotował oficjalne plakaty 37. i 38. TNF.
Dodatkowo, 1 czerwca o godzinie 10:00 w Domu Kultury Westerplatte odbędą się warsztaty aktorskie pod tytułem „Tu i Teraz”, które poprowadzą Dagmara Brodziak i Michał Krzywicki. W planach tegorocznej odsłony festiwalu znalazło się również kino plenerowe, specjalne projekcje filmów krótkometrażowych, wideoklipów, a także spotkania z ludźmi ze świata filmu.
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]