Mecz piłki ręcznej w Tarnowie

i

Autor: Michał Stańczyk

Sport

Koniec piłki ręcznej w Tarnowie. Klub wydał oświadczenie

2024-07-03 14:57

Smutny koniec tarnowskiego szczypiorniaka. Jaskółki w przyszłym sezonie nie przystąpią do rozgrywek ORLEN Superligi. Klub wydał właśnie oświadczenie, z którego wynika że kończy działalność w Tarnowie i łączy się z klubem z Legionowa, który przejmie zobowiązania spółki i wynik sportowy drużyny. Według działaczy powodem tej decyzji jest brak wsparcia finansowego ze strony głównego sponsora oraz miasta.

Smutny koniec piłki ręcznej w Tarnowie

Po pięciu latach rywalizacji w najwyższej klasie rozgrywkowej Unia Tarnów znika z Superligi. Powodem nie są jednak kwestie sportowe lecz finansowe i związane z tym zakończenie działalności przez klub w mieście nad Białą. Problemy tarnowskich szczypiornistów rozpoczęły się w marcu 2024 roku, kiedy Grupa Azoty ogłosiła wycofanie się z finansowania sportu w obliczu własnych kłopotów finansowych. 

Działaczom spółki Jaskółka Tarnów Sp. z o.o., która prowadziła drużynę występującą w rozgrywkach ORLEN Superligi nie udało się przekonać potencjalnych sponsorów, ani włodarzy miasta do większego zaangażowania. W tej sytuacji postanowili sprzedać licencję łącząc się z innym klubem. Najlepszą ofertę złożyli przedstawiciele Zepter KPR Legionowo (Klub Piłki Ręcznej Legionowo Sp. z o.o.) i 29 czerwca 2024 roku doszło do połączenia spółek. Klub z Mazowsza przejął Unię ze wszystkimi prawami i zobowiązaniami.

Poniżej prezentujemy treść oświadczenia Unii Tarnów w tej sprawie:

KOMUNIKAT JASKÓŁKA TARNÓW SP. Z O.O. o połączeniu klubów Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. z KPR Legionowo Sp. z o.o.

W obliczu oficjalnej decyzji Prezydenta Miasta Tarnowa, Pana Jakuba Kwaśnego, o całkowitym wycofaniu się z finansowania klubu, byliśmy zmuszeni podjąć najtrudniejszą decyzję o zaprzestaniu kontynuacji projektu Unia Tarnów w mieście, które nie wspiera sportu zawodowego.

W dniu 29 czerwca 2024 roku, kluby Unia Tarnów (Jaskółka Tarnów Sp. z o.o.) i Zepter KPR Legionowo (Klub Piłki Ręcznej Legionowo Sp. z o.o.) dokonały w trybie art. 516 KSH połącznia spółek na mocy którego Zepter KPR Legionowo (Klub Piłki Ręcznej Legionowo Sp. z o.o.) przejęło klub Unia Tarnów (Jaskółka Tarnów Sp. z o.o.) wraz ze wszystkimi prawami i obowiązkami, w tym wynikiem sportowym klubu Unia Tarnów w sezonie 2023/2024 oraz z jego wszystkim zobowiązanymi względem zawodników, trenerów oraz innych pracowników i usługodawców. (Art. 494 § 4. KSH, §13 ust. 1 Regulaminu Licencyjnego ORLEN Superliga w sezon rozgrywkowym 2024/2025).

Oznacza to, że w wyniku połączenia spółek, w nadchodzącym sezonie rozgrywkowym 2024/2025, nie wystąpi zespół Unia Tarnów.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w budowanie drużyny, która występowała z powodzeniem od pięciu sezonów na parkietach superligowych, świętując między innymi historyczny srebrny medal Pucharu Polski. Podziękowania kierujemy przede wszystkim do naszych Pracowników, Zawodników, Sztabu Szkoleniowego, Kibiców oraz Sponsorów i Partnerów, w tym naszego Partnera Głównego – Grupie Azoty S.A. - czytamy w oświadczeniu Jaskółka Tarnów Sp. z o.o.

Czy miasto mogło pomóc tarnowskim szczypiornistom?

Z oświadczenia tarnowskiego klubu wynika, że powodem wycofania z rozgrywek Unii Tarnów i połączenia się ze spółką z Legionowa jest brak wsparcia ze strony miasta. Z tymi zarzutami nie zgadzają się urzędnicy tarnowskiego magistratu. W oświadczeniu przesłanym przez Sekretarza Prasowego Wiktora Bochenka czytamy, że "przerzucanie odpowiedzialności za nieumiejętność w pozyskiwaniu sponsorów dla zawodowej drużyny sportowej na miasto w momencie, gdy to było partnerem mniejszościowym nie jest zgodna z prawdą". Zwraca on też uwagę na to, że w latach 2022-2024 Gmina Miasta Tarnowa wsparła klub Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. łączną kwotą dotacji 940 000 złotych.

Poniżej treść oświadczenia Urzędu Miasta Tarnowa w tej sprawie:

  1. Decyzja o połączeniu klubów Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. i KPR Legionowo Sp. z o.o. nie wynikała z całkowitego wycofania się Gminy Miasta Tarnowa z finansowania klubu, lecz utraceniu finansowania od partnera głównego klubu. Przerzucanie odpowiedzialności za nieumiejętność w pozyskiwaniu sponsorów dla zawodowej drużyny sportowej na miasto w momencie, gdy to było partnerem mniejszościowym nie jest zgodna z prawdą.
  2. Gmina Miasta Tarnowa wspierała klub Jaskółka Tarnów Sp. z o.o. w latach 2022-2024 łączną kwotą dotacji 940 000 złotych. Środki przyznawane były klubowi w ramach dotacji z budżetu Gminy Miasta Tarnowa. Klub korzystał również z Areny Jaskółka na preferencyjnych warunkach. Jednocześnie w konkursach bierze udział ponad 50 klubów z Tarnowa, które również chcą uzyskać dodatkowe dofinansowania.
  3. Problemy spółki rozpoczęły się od utraty głównego sponsora, którego miasto nie powinno zastępować. W momencie poszukiwania finansów na sport dzieci i młodzieży trudno, by finansowanie sportu zawodowego miało pierwszeństwo przed ligami dziecięcymi i młodzieżowymi, ponieważ to one są obligatoryjnym zadaniem samorządu. Wątpliwości co do większego dofinansowania budzi również brak jawnej informacji o zarobkach zarządu klubu - napisał Wiktor Bochenek, Sekretarz Prasowy Urzędu Miasta Tarnowa.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Quiz. Polscy medaliści Igrzysk Olimpijskich. Czy rozpoznasz ich po zdjęciach?
Pytanie 1 z 15
Kto znajduje się na tym zdjęciu?
Skoczył na główkę do fontanny w centrum miasta