Koncert „Szymborska – Zachwyt i Rozpacz”. Nowe oblicze noblistki w artpopowych kompozycjach OS.SO
Wydarzenie, łączące muzykę i literaturę, jest wielowymiarowym projektem artystycznym. Kompozycje do wierszy noblistki przygotowała producentka muzyczna OS.SO, znana z artpopowych, nastrojowych utworów. OS.SO, która jest literaturoznawczynią i kompozytorką. „Chciałam w przystępnej formie przybliżyć słuchaczom mniej znaną twórczość noblistki i podkreślić aktualność jej poezji” – mówi artystka. Utwory prezentowane na koncercie zaaranżowano m.in. na fortepian preparowany, wiolonczelę, perkusjonalia i tradycyjne instrumenty indonezyjskie, czyli gamelan.
Koncert jest organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, Dom Kultury Westerplatte i Tarnowskie Centrum Kultury. Będzie to okazja do wspólnego przeżywania emocji, które wywoła muzyka inspirowana poezją Wisławy Szymborskiej. To będzie wieczór, który na długo pozostanie w pamięci każdego miłośnika sztuki. Wstęp jest bezpłatny. Skład zespołu: Zuzanna Ossowska - wokal, instrumenty klawiszowe, gitara basowa, Agata Gottscholl – perkusja, perkusjonalia, Jakub Szulc – gitary.
Kim jest OS.OS?
OS.SO (Zuzanna Ossowska) – to wszechstronna artystka, która łączy w swojej twórczości różne dziedziny sztuki. Jest kompozytorką, autorką tekstów, multiinstrumentalistką i reżyserką teledysków. Gra na gitarze basowej, pianinie, perkusji, gamelanie (indonezyjskich idiofonach) i śpiewa. Jej muzyka jest inspirowana kulturą i literaturą, której poświęciła swoje studia. Prowadzi autorską rubrykę w magazynie „Muzyk”, gdzie analizuje dźwięki z perspektywy kulturoznawczej.
Wisława Szymborska – nota biograficzna
Wisława Szymborska, urodzona 2 lipca 1923 roku, była polską poetką, eseistką, tłumaczką i laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jej twórczość, znana z precyzyjnego, konkretnego języka i ironicznego dystansu, zyskała międzynarodowe uznanie. Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla w 1996 roku, jako druga kobieta i czwarta osoba z Polski. Szymborska była także założycielką Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członkinią Polskiej Akademii Umiejętności. Noblistka zmarła 1 lutego 2012 roku.
Polecany artykuł:
Wydarzenie jest częścią inicjatywy promującej odrzucenie alkoholu i substancji psychoaktywnych jako formy spędzania wolnego czasu. Stanowi innowacyjny sposób na propagowanie zdrowego stylu życia, a także inspiruje do podejmowania wyborów nastawionych na rozwój osobisty, przyczyniając się do trwałego rozwoju zdrowego społeczeństwa.
Stara Łaźnia w Tarnowie. Dawna mykwa z pierwszej dekady XX wieku [GALERIA]
Jesteś świadkiem zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]