Sad Smiles

i

Autor: Justyna Świderska Sad Smiles

Kultura

RUTYNA – nowy singiel SAD SMILES z Tarnowa. Muzyka przeciwko depresji

2023-11-24 15:14

Nutami w depresję. Młodzi tarnowianie z zespołu Sad Smiles właśnie wypuścili swój nowy singiel. Ale piosenka zatytułowana „Rutyna” to nie tylko ciekawa muzycznie rozrywka. Utwór włącza się bowiem w ogólnopolską kampanię przeciwko depresji wśród nastolatków.

Ostatnie miesiące to dla nich czas wytężonej pracy, wielu nowych doświadczeń i muzycznych i nagród. Czwórka nastolatków z Tarnowa: Patrycja Szawica, Szymon Jarmuła, Tymon Łuszcz i Filip Abram, idzie po swoje jak burza. Dużym kosztem łączą naukę z tworzeniem własnej muzyki i tekstów, ale przekonują, że to ich pozytywnie nakręca. W przeciwieństwie do codziennej rutyny, której poświęcili swój najnowszy singiel. Co ważne, tą piosenką włączają się w ogólnopolską kampanię przeciwko depresji wśród nastolatków. Jak przyznają, temat nie jest im obcy.

- Ten aspekt depresji objawia się w klipie. Chcieliśmy zwrócić uwagę na tą rutynę, pokazać, jak wygląda dzień takiego nastolatka i też różne problemy, które tam się pojawiają, takie zaplątanie w życiu, próba odnalezienia się, która nie do końca się udaje. To tez ma być taki zapalnik dla dorosłych, że nie wszystko jest takie kolorowe, jak im się może wydawać. Chcieliśmy pokazać, jak wyglądają dzisiejsze relacje, nie wszystko jest kolorowe i nie każdy jest w dobrej przyjaźni – przekonuje Filip Abram.

POSŁUCHAJ rozmowy z zespołem Sad Smiles z Tarnowa

Za teksty piosenek w zespole odpowiada Szymon Jarmuła. Najczęściej opierają się one na tym, czego młodzi ludzie doświadczają, niekoniecznie czynnie, ale obserwując, co dzieje się dookoła i o czym chcą opowiedzieć.

- Każdy z nas ma takich znajomych, którzy się z czymś mierzą i niekoniecznie o tym mówią, bo dużo osób nadal ukrywa to, co w nich siedzi. Też społeczeństwo mamy takie, że mówienie otwarcie o tych rzeczach to jest oznaka słabości. Mówienie o swoich problemach, jest postrzegane jako oznaka słabości, oznaka bezradności i trudno się o tym mówi. Trudno się na ten temat otworzyć – dodaje Tymon Łuszcz.

Muzycy Sad Smiles zwracają uwagę na dominującą rolę mediów społecznościowych, które kreując nieprawdziwy, „lukrowany” obraz ludzi i codzienności, przyczyniają się do spadku samooceny i wzrostu zachowań depresyjnych wśród młodych ludzi.

- Wszyscy bardzo byśmy chcieli, aby każdy mówił otwarcie o swoich problemach, bo każdy ma ich wiele. Często ludzie myślą, że ich problemy nie są wystarczające, że inni mają gorzej, ale każdy zmaga się ze swoimi demonami i powinien o tym mówić otwarcie – zachęca Patrycja Szawica.

Młodzi artyści liczą na to, że ich muzyka będzie zachęcała innych do tego, by nie lekceważyli swoich problemów, umieli o nich rozmawiać i – co najważniejsze – sięgali po pomoc. Ale w czasie naszego spotkania w studiu Radia Eska Tarnów rozmawialiśmy również o ostatnich sukcesach Sad Smiles, pracy nad materiałem na pierwszą płytę, koncertach i marzeniach. Wszystko to znajdziecie w wywiadzie – posłuchajcie podcastu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Quiz o tradycjach wigilijnych. Pamiętasz o wszystkich?
Pytanie 1 z 10
Ile potraw powinno tradycyjnie znaleźć się na wigilijnym stole?