Podtrzymane zostało zalecenie kurii, aby uroczystości pierwszokomunijne planować po wakacjach, a więc dopiero od września. W ostatnim czasie pojawiła się jednak możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w czerwcu. Decyzja o organizacji tych uroczystości ma być uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii.
- W takim przypadku należy zachować przepisy państwowe co do ilości osób mogących przebywać na nabożeństwie w kościele oraz wszelkie inne środki ostrożności – informuje dyrektor Wydziału Katechetycznego kurii diecezjalnej w Tarnowie ks. Tomasz Lelito.
Co ciekawe, uroczystości pierwszokomunijne mogą odbywać się nie tylko w niedziele, ale w zależności od potrzeby również w dni powszednie.
Polecany artykuł:
- Katecheci, korzystając z możliwości katechezy zdalnej przygotowują dzieci do Pierwszej Komunii świętej, powinni podjąć z nimi temat przesunięcia terminu tej uroczystości, aby przyjęły to ze zrozumieniem. Czas przeznaczony na katechezę zdalną można wykorzystać m.in. na opracowanie scenariusza liturgii uroczystości pierwszokomunijnych, aby nie mnożyć tzw. prób tuż przed uroczystością, a w ich miejscu odbyły się przede wszystkim spotkania formacyjne i przygotowanie bezpośrednie – dodaje ks. Tomasz Lelito.
Dzieci, których rodzice nie zdecydują się wziąć udziału w uroczystościach np. w czerwcu mają prawo przystąpić do Pierwszej Komunii świętej w ustalonym z proboszczem parafii późniejszym terminie.