Ognisko ptasiej grypy we wschodniej Małopolsce
Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii otrzymał z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego, jak informuje Urząd Miasta i Gminy Radłowa, wyniki badań laboratoryjnych, które potwierdziły wystąpienie ogniska ptasiej grypy u dzikich ptaków z gatunku mewa śmieszka w podtarnowskiej Zawadzie. Dotychczas ze zbiornika pożwirowego, znajdującego się na terenie tej miejscowości, wywieziono ponad 5 tysięcy martwych mew śmieszek.
Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, w związku z pojawieniem się ogniska ptasiej grypy w gminie Radłów, zaapelował do hodowców drobiu ze wschodniej Małopolski o zachowanie szczególnej ostrożności. Przedsiębiorcy muszą przestrzegać szeregu restrykcji, które mają zminimalizować ryzyko przeniesienia się wirusa ptasiej grypy do gospodarstwa.
Do środków bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia ptasiej grypy należą przede wszystkim: pozostawienie ptaków w zamknięciu, zabezpieczenie paszy i źródła wody przed dzikimi zwierzętami, karmienie i pojenie drobiu w budynkach gospodarczych, stosowanie odzieży i obuwia ochronnego, przestrzeganie zasad higieny czy instalacja mat dezynfekujących w wejściach i wyjściach z budynków. Ponadto hodowca, który zauważy u drobiu objawy kliniczne świadczące o zakażeniu wirusem ptasiej grypy, powinien o nich niezwłocznie poinformować odpowiednie służby.
Ognisko ptasiej grypy w Zawadzie w gminie Radłów jest drugim przypadkiem wystąpienia wirusa w Małopolsce od początku 2023 roku. Pierwsze przypadki zarażonych ptaków odnotowano w połowie stycznia wśród łabędzi na żwirowisku na Bielanach w gminie Kęty.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]