„Galeria Jednego Obiektu” – portret księcia Władysława Sanguszki
W środę, 19 października 2022 roku, w Sali Pospólstwa tarnowskiego Ratusza, podczas spotkania w ramach cyklu „Galeria Jednego Obiektu”, zostanie zaprezentowany niewielki portret księcia Władysława Sanguszki (1803-1870), syna Eustachego Erazma i Klementyny z Czartoryskich, namalowany przez Piotra Michałowskiego (1800-1855), jednego z najważniejszych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim.
Polecany artykuł:
Książę Władysław Sanguszko był ziemianinem galicyjskim, powstańcem listopadowym, a także pierwszym prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Po upadku powstania listopadowego powrócił do Galicji, gdzie dbał o rozwój klucza tarnowskiego, powiększając go w 1842 roku o Niedomice. Zarządzał stadniną koni arabskich w Gumniskach, a także publikował teksty z zakresu hodowli zwierząt. Jest autorem broszury „O chowie koni i polepszeniu rasy w Galicji uwagi” oraz artykułu „Kilka uwag o poprawie bydła krajowego”. Był również prezesem Towarzystwa Chowu Koni i Wyścigów we Lwowie. Książę Władysław Sanguszko wspierał rozwój Tarnowa, m.in. sprzedając propinację tarnowską gminie miejskiej, a także zrzekając się na rzecz magistratu tarnowskiego praw dominialnych kilku swoich wsi, co pozwoliło na ich przyłączenie do miasta.
Podczas spotkania w tarnowskim Ratuszu, oprócz portretu Władysława Sanguszki, będzie można obejrzeć kilkuminutową prezentację przybliżającą twórczość Piotra Michałowskiego, a także zobaczyć inne wizerunki Władysława Sanguszki, m.in. Juliusza Kossaka – „Sanguszko w mundurze ułana z czasu powstania listopadowego” .
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl