nawigacja

i

Autor: Pixabay Kiedy możemy dostać mandat za korzystanie z nawigacji w samochodzie?

Przepisy

Kiedy możemy dostać mandat za korzystanie z nawigacji w samochodzie? Ile wynosi?

2024-05-26 16:37

Korzystanie z nawigacji stało się nieodłącznym elementem podróżowania samochodem. Przydaje się ona w przypadku dalszych wyjazdów, przede wszystkim, kiedy poruszamy się drogami, których nie znamy. Jednakże korzystanie z nawigacji może skończyć się mandatem. Jest to uzależnione do tego, w jakim celu jej używamy. Kiedy możemy dostać mandat za stosowanie nawigacji w aucie?

Mandat za korzystanie z nawigacji w samochodzie. Kiedy możemy go dostać?

Za nieprawidłowe korzystanie z nawigacji w samochodzie, jak czytamy w serwisie Motoryzacja w INTERIA.PL, możemy zostać ukarani mandatem. Taka sytuacja może mieć miejsce pod warunkiem, że używany smartfona niezgodnie z obowiązującym prawem o ruchu drogowym. Zgodnie z art. 45 §2 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym nie jest dozwolone „korzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”. Za nieprzestrzeganie tego zakazu grozi mandat w wysokości 500 złotych oraz 12 punktów karnych. Nawigacja nie jest więc zabroniona, ale musimy pamiętać, że nie możemy w czasie jazdy trzymać telefonu w ręce. Dlatego też powinniśmy posiadać odpowiedni sprzęt, na którym umieścimy urządzenie.

Korzystnie z nawigacji w samochodzie. Tych zasad należy przestrzegać

Podczas korzystania z nawigacji samochodowej należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejszą z nich jest niewątpliwie zachowanie odpowiedniej widoczności. Smartfon powinien znajdować się na specjalnym uchwycie, którego montaż jest zalecany w lewej dolnej części przedniej szyby. Dzięki temu kierowca będzie widział wskazówki nawigacji i nie będzie musiał odrywać wzroku od drogi, którą się porusza. Jeśli w danym samochodzie nie da się umieścić nawigacji we wskazanym miejscu, to można to zrobić na środku przedniej szyby, najlepiej jak najniżej. Ewentualnie można umieścić uchwyt na smartfona na desce rozdzielczej w zasięgu wzroku kierowcy.

Poza prawidłowym montażem nawigacji należy pamiętać, aby w czasie jazdy nie korzystać z telefonu. Jeśli nie zastosujemy się do tego zakazu, to podczas kontroli drogowej zostaniemy ukarani grzywną oraz punktami karnymi.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Tablice rejestracyjne. Czy odgadniesz 13 skrótów miast w 100 sekund?

Pytanie 1 z 13
Z jakiego powiatu pochodzi tablica rejestracyjna: LRA
Listen on Spreaker.