Przydrożna Kapliczka św. Walentego w Tarnowie. To ogólnopolski fenomen!
Przydrożna Kapliczka św. Walentego jest położona na skrzyżowaniu ulicy Tuchowskiej z ulicą Józefa Małeckiego (przed dekomunizacją Stanisława Ziaji), nieopodal torów kolejowych oraz w sąsiedztwie murów Starego Cmentarza w Tarnowie. Jej budowniczym był prawdopodobnie Franciszek von Grottger (Franz Xavier von Grottger), geometra i inżynier obwodowy, dziadek Artura Grottgera, wybitnego malarza i rysownika tworzącego w późnym romantyzmie. O jego autorstwie świadczą dwa wydarzenia. Kapliczka powstała bowiem w czasie jego pobytu w mieście pod Górą Świętego Marcina, a także położenie przy murze Starego Cmentarza, którego Franciszek von Grottger był kosztorysantem i projektantem.
Kapliczka św. Walentego jest murowana, tynkowana i kryta wygiętym daszkiem z dachówki, a także bogato rozczłonkowana, posiadająca ścięte narożniki, co sprawia, że jej forma jest bardzo elegancka. Pomimo iż powstała w epoce romantyzmu, to jej kształt jest mocno zakorzeniony w stylu późnego baroku. W jej centralnym punkcie jest umieszczona późnobarokowa rzeźba św. Walentego, co stanowi swoisty fenomen, gdyż ów święty nigdy nie cieszył się w naszym kraju większą popularnością. Świadczy o tym przede wszystkim skromna liczba kościołów czy kapliczek pod jego wezwaniem.
Polecany artykuł:
Kapliczka św. Walentego w 2009 roku, dzięki staraniom Urzędu Miasta Tarnowa, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego, została poddana gruntownemu remontowi. Przeprowadzono wówczas konserwację rzeźby, balustrady i fundamentu kamiennego, a także rekonstrukcję tynków i gzymsów. Wykonano również izolację i oświetlenie oraz naprawiono poddasze.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]