Kwesta na Stary Cmentarz

i

Autor: Justyna Świderska Kwesta na Stary Cmentarz

Wydarzenia

Jubileuszowa, 30. Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza

2023-10-31 15:03

Na wszystkich czterech cmentarzach komunalnych w mieście. Tam spotkacie kwestarzy Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. Będą zbierać pieniądze na ratowanie zabytkowych mogił na najstarszej w Tarnowie nekropolii.

Jak co roku staną z puszkami i będą prosić o datki. To kwestarze Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie, którzy już rozpoczęli doroczną zbiórkę funduszy na ratowanie zabytkowych nagrobków. Pieniądze były zbierane podczas minionego weekendu, bo wiele osób odwiedzało cmentarze jeszcze przed 1 listopada. Kwestarzy spotkacie także w środę i czwartek. Nie zabraknie członków Komitetu, artystów, aktorów czy dziennikarzy.

- 2 listopada będziemy kwestować, o ile wystarczy nam chętnych osób, bo z tym bywa różnie. Zapraszamy wolontariuszy, którzy chcieliby się włączyć i nam pomóc. Chętnie przyjmiemy, bo kwestujących mamy coraz mniej. A potrzeby są bardzo duże. Każdego roku udaje się nam wyremontować jeden, dwa, czasem cztery nagrobki. Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy uda nam się zebrać. W ubiegłym roku udało się zebrać 50 tysięcy złotych. Za te pieniądze wyremontowaliśmy grobowiec burmistrza Rogoyskiego, rodziny Potaczewskich i kilka grobów w kwaterze legionistów – mówi Tadeusz Mędzelowski z Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: mówi Tadeusz Mędzelowski z Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie

Stary Cmentarz w Tarnowie jest jedną z najstarszych nekropolii w Polsce. To obiekt starszy od Powązek i od Rakowic. Są tu pochowani zasłużeni nie tylko dla Tarnowa, ale również dla Polski. Są żołnierze, legioniści, dawni włodarze miasta, szanowani obywatele. Komitet Opieki nad Zabytkami Starego Cmentarza współpracuje z Miejskim Zarządem Cmentarzy. Wszystkie prace są wykonywane pod nadzorem konserwatorskim. W dbałości o porządkowanie tej zabytkowej nekropolii pomagają uczniowie tarnowskich szkół i harcerze.

Największy cmentarz w Polsce przed 1 listopada

1 listopada, tradycyjnie, na Starym Cmentarzu będzie można zajrzeć do krypty. Społeczny Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie porozumiał się ze spadkobiercami rodziny Sanguszków i 1 listopada ponownie otworzy kaplicę tego rodu. Zainteresowani będą mogli wejść i wraz z przewodnikiem zwiedzić to zamknięte na co dzień miejsce. Kaplica książąt Sanguszków była budowana w latach 1869 – 1871. Znajduje się w niej ołtarz i pomniki nagrobne Izabelli z Lubomirskich Sanguszkowej oraz Władysława i Romana Sanguszków. Obiekt będzie można zwiedzać z przewodnikiem 1 i 2 listopada.

Pracownicy Miejskiego Zarządu Cmentarzy, który administruje czterema cmentarzami komunalnymi w mieście przyznają, że w okresie Wszystkich Świętych to właśnie Stary Cmentarz w centrum miasta przeżywa największe oblężenie. Przyjeżdżają tu nie tylko krewni i potomkowie pochowanych na nekropolii osób. Do tradycji bowiem należy, by na początku listopada każdy tarnowianin odwiedził to miejsce. Na blisko czterech hektarach terenu znajduje się ponad 4 tysiące mogił i nagrobków. Wiele z nich jest ozdobionych wyjątkowej klasy pomnikami i rzeźbami nagrobnymi. Możecie je zobaczyć w naszej GALERII.

Poszukujący mogił swoich krewnych, podobnie jak w poprzednich latach, mają do dyspozycji elektroniczne narzędzie, które ułatwia określenie lokalizacji mogiły. To aplikacja Grobonet. Wystarczy na stronie Miejskiego Zarządu Cmentarzy kliknąć zakładkę Wyszukiwanie Grobów. Zostaniemy przekierowani na stronę Grobonetu, gdzie można między innymi użyć wyszukiwarki, mapy, sprawdzić rocznice i nekrologi. Informacje dotyczą wszystkich czterech cmentarzy komunalnych w Tarnowie. Oczywiście, można również o lokalizację mogiły pytać pracowników administracyjnych na poszczególnych cmentarzach. Jeszcze do niedzieli bramy tarnowskich nekropolii będą otwarte przez całą dobę.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

W PRL-u to oni bawili nas do łez. Pamiętasz te kabarety? QUIZ
Pytanie 1 z 8
Kto jest na zdjęciu?
Kabaret Starszych Panów-antidotum na PRL