Średnio 1 osoba na 10 w szpitalu potrzebuje krwi. Nic więc dziwnego, że działacze dwoją się i troją, by propagować honorowe dawstwo. Jednym ze sposobów na przyciągnięcie Małopolan do punktów krwiodawstwa jest Bilet dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi.
- Z oferty mogą skorzystać Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi I stopnia. Mężczyźni muszą mieć na swoim koncie, co najmniej 18 litrów krwi pełnej lub odpowiadającej tej objętości ilość innych jej składników. Z kolei kobiety na swoim koncie muszą mieć, co najmniej 15 litrów oddanej krwi – czytamy w regulaminie Kolei Małopolskich i Polregio.
Dla przykładu w „Kolejach Małopolskich" przywilej ten dotyczy przejazdów na obszarze ograniczonym stacjami i przystankami: Tarnów, Krynica-Zdrój, Jasło, Wieliczka Rynek Kopalnia, Sędziszów, Zakopane, Kraków Lotnisko oraz pomiędzy stacjami tego obszaru.
- Oddaje krew od szesnastu lat i już mam na swoim koncie ponad dwadzieścia litrów. Nie słyszałam jednak o takiej możliwości, aby pociągami podróżować za złotówkę. To świetna sprawa – mówi krwiodawczyni z Tarnowa. Inny krwiodawca dodaje - Żeby korzystać z tego przywileju trzeba mieć najwyższy stopień, jest więc do czego dążyć i o co się starać – przekonuje.
Dobowy bilet dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi I stopnia kosztuje złotówkę. Możliwe jest też zakup biletu miesięcznego. W tym przypadku to koszt 10 złotych. Dokumentem poświadczającym uprawnienia do skorzystania z ulgi może być legitymacja o przyznaniu odznaki honorowej "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi", odpowiedni wpis w legitymacji Honorowego Dawcy Krwi lub też legitymacja „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu” wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości.
POZNAJ SZCZEGÓŁY PODRÓŻOWANIA ZA ZŁOTÓWKĘ. KOLEJE MAŁOPOLSKIE oraz POLREGIO